window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-DYWH4TN1X7'); gtag('config', 'UA-119968627-4'); gtag('config', 'AW-787506282'); gtag('config', 'G-SRY8FLWLBD');

Hamilelik Sırasında Depresyon

Anne|

Son zamanlarda kadınlarda doğum sonrası depresyona dair pek çok bilgiler verildi. Artık insanlar bu konuda daha bilgililer. Peki hamilelik sırasındaki annenin psikolojisi?

Gebelikte Vajinal Koku

Anne|

Gebelik döneminde akıntı yaşanması çok normaldir. Ancak bazı renkteki vajinal akıntılar normal, bazıları ise enfeksiyonun ya da başka bir sorunun habercisi olabilmektedir. Bu nedenle akıntının rengi ve miktarı olası riskli bir durum için önem kazanmaktadır. Sağlıklı vajinal salgı şeffaftır, hafif bir kokusu vardır. Gebelikte ise hormonal değişikliklerle salgının miktarı artarak, rahmi ve vajinayı enfeksiyonlardan korumaktadır. Bu durum, hamilelik sırasında beklenen bir akıntı modelidir.

Değişen Günlük Rutinlerimiz ve Alışkanlıklarımız

Anne|

Her sabah uyandığınızda ilk iş ne yaparsınız? Hemen duşa mı girersiniz yoksa yatağınızı mı toplarsınız? İşe gidiyorsanız, ilk bilgisayarınızı açtığınızda maillerinize mi bakarsınız? Her gününüz birbirini tekrar mı ediyor? Yarın gece de yatmadan önce aynı şeyleri mi yapacaksınız?

Bebeğim Seks Sırasında Partnerimi Hissediyor Mu?

Anne|

Hormonlar sebebiyle hamile kadınlar kendilerini daha seksi hissedebilir. Bazıları ise seksten tamamen soğuyabilir. Ancak 9 aylık bir dönem düşünüldüğünde cinsel birliktelikten tamamen uzak durmak, çoğu zaman mümkün ve gerekli değildir. Korkularınız yersiz! Cinsel ilişki bebeğinizi rahatsız etmez veya suyunuzun bulunduğu kesenin yırtılmasına neden olmaz. Amniyotik kese ve rahim kasları bebeğinizin hissetmesine engel olur. Ancak orgazm sonrasında bebeğin de kan basıncının artmasıyla daha hareketli hale geldiğini fark edebilirsiniz.

Ektopik Gebelik (Dış Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

Anne|

Hamilelik döllenmiş yumurta ile başlar. Normalde, döllenmiş yumurta kendini rahim duvarlarına ekler. Dış gebelik sırasında ise döllenmiş yumurta, rahmin dışında bir yerlerde gelişir.Yumurtalıkta üretilen yumurta hücresinin rahme ulaşana kadar izlediği yol olan fallop tüpleri veya diğer bölgeler, büyüyen bir embriyoyu tutacak ve koruyabilecek bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle hem embriyo düzgün bir şekilde gelişemez, hem de bu durum anne açısından hayati tehlike arz eder.

35 Yaşından Sonra Hamile Olmak

Anne|

Günümüz şartlarında eğitim, kariyer ve toplumda değişkenlik gösteren ilişki bakış açıları nedeniyle; yapılan evliliklerin zamanı ve beraberinde verilen anne olma kararı, ileri bir zamana ötelenebilmektedir. Bu nedenle 35 yaş sonrasında hamile olmak her zaman problem yaratmasa da, ileri yaşlarda hamilelik hem annenin, hem de bebeğin sağlığı için zararlı olabilir.

Suda Doğum Nedir?

Anne|

Anne adayının, normal doğum planında en konforlu ve rahatladığı; müdahalesiz doğum yöntemlerinden biridir. Doğum eylemi için özel olarak tasarlanmış küvet benzeri bir ünite içinde gerçekleştirilen suda doğum; doktor kontrolünde, vajinal doğum ile bebeğin dünyaya gelmesi ile son bulur. Diğer doğum türleri ile aynı oranda riskler taşıdığından güvenle tercih edilen bu yöntem sayesinde, kan akımı artar ve böylece rahim içinde olan kasılmalar rahatlıkla düzene girer.