(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.data-privacy-src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N6BWXT9');
Gebelikte En Çok Sorulan Sorular

Gebelikte En Sık Sorulan Sorular

Bebeğimin hareketlerini ilk ne zaman hissedeceğim?

Her gebelikte zamanlaması değişse bile, genelde 16. ve 20. haftalar arasında hissedilir.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

13. ve 14. haftalardan itibaren cinsiyet belirleme yapılabilir.

Bebeğin cinsiyetini anne mi belirler baba mı?

Cinsiyeti X ve Y kromozomu belirler. Anne adayları X kromozomu iken, babalar X ve Y kromozomunu aynı anda taşır.Bu sebeple belirleyici olan Y kromozomu ise babadan alınır.

Anne X + Baba X=XX (KIZ)

Anne X + Baba Y=XY (ERKEK)

Bulantılar ne zaman geçer?

Gebeliğin ilk haftalarında başlayan bulantıların 12. haftadan sonra geçmesi beklenir; fakat bazı gebeliklerde hormonlara bağlı olarak bu süreç 16. haftadan itibaren gözlemlenir.

Dış gebelik ne demektir?

Döllenen yumurtanın rahim içinde değil, rahime bağlı tüplerin etrafında oluşmasına dış gebelik denir. Tüplerde tıkanma, hücresel bozulmalar, yaş ve sigara kullanımı gibi etkenler bu duruma neden olabilir.

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır

Uzmanlar gebelik hesaplarken son görülen adetin ilk günü dikkate alınır.

Tahmin edilenin aksine en son ilişki tarihine göre gebelik hesaplaması, hamilelik süresiyle ilgili kesin bilgiyi vermeyebilir.

Bundan dolayı döllenme (son ilişki) tarihine göre gebelik hesaplamak, kadın doğum uzmanları tarafından tercih edilen bir yöntem değildir.

Hafta hafta gebelik hesaplamak için Gebelik Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.

Gebelik Hesaplarken Hangi Tarih Dikkate Alınır

Tahmininiz, döllenme tarihi ise yanlış tahmin. Uzmanlar gebelik hesaplarken, döllenme tarihine yani cinsel ilişkinin tarihine bakmazlar. 

Gebelik hesaplaması yapılırken, son adetin (regl) ilk günü dikkate alınır.

Hafta hafta gebelik hesaplamak için Gebelik Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.

Hamile kalmadan önce folik asit almalı mıyım?

Gebeliğin öncesinde bir çoğumuzun vücudunda folik asit eksikliği vardır. Bu durum gebelikle daha da artış gösterir. Erken folik asit kullanımı gebelik ve süresince; besin ve folik asit eksikliğinden doğacak sorunların önüne geçilmesini sağlar.

Hamile kalmadan önce neler yapmalıyım?

Öncelikle sigarayı ve alkolü bırakın, beslenmenize dikkat edin, rutin kan verip vitamin takviyelerinizi tamamlayın. Mutlaka kilonuzu kontrol altına alın, folik asite başlayıp, jinekolojik muayeneden geçin.

Hamile kalmak için en uygun zaman nedir?

Hamile kalmak için adetin 1. gününden, 11. gün ile 17. günler arası gebeliğe en uygun zamandır.

Hamileler için vitamin takviyesi gerekli mi?

Hamilelikte A,B,C vitaminleri ve demir çok önemlidir. Gebelik öncesi ve gebelik esnasında seviyeleri kontrol edilerek, eksik olan vitaminler gıda yolu veya hamileliğe uygun olan vitamin grubu ile desteklenmelidir.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Hamilelik belirtileri 4.hafta ve 6.hafta arası başlar.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Adet gecikmesi, göğüs ağrısı, kanama veya akıntı, halsizlik, uyku isteği, baş dönmesi, mide bulantısı yanı sıra kusma, sık idrara çıkma ile koku hassasiyeti hamileliğin ilk belirtileridir.

Hamilelik hesaplaması nasıl yapılır?

Son adet tarihi ve adet döngü süreniz baz alınarak hesaplanır.

Hamilelikte anemi nasıl tedavisi edilir?

Anemili bir hastaya demir eksikliği tedavisi ile başlanıp, demir takviyesi yapılmalıdır. Süreç takibinde B12 vitamini ile devam edilmelidir.

Hamilelikte B12 ve folik asit takviyesi almalı mıyım?

Gebelikte B12 seviyesi mutlaka kontrol edilmelidir. Değerde ciddi bir eksiklik var ise, mutlaka takviye grupla tamamlanmalıdır. Folik asit kullanımı ise çok önemli olup gebelik süresince mutlaka desteklenmelidir.

Hamilelikte kasık ağrıları neden olur?

Gebelik boyunca vücutta meydana gelen hormonal ve fiziksel değişiklikler kasık ağrılarına sebep olur. Fakat bunlar süreklilik teşkil etmeyen, geçici ağrı grubudur.

Hamilelikte mide bulantısı için ne yapmalıyım?

Çok yağlı ve baharatlı yiyecek gruplarından uzak durun. Öğünleri bölerek az ve sık yiyin, sabahları tuzlu gıdalar tüketin (leblebi ve kraker gibi), yavaş hareket edin, yemek esnasında değil öncesinde veya sonrasında su tüketin. Ayrıca zencefil, nane ve limon gibi ferahlatıcı gıdalar ile bulantıları baskılayabilirsiniz.

Hamilelikte ne kadar kilo almalıdır?

Hamilelikte alınması gereken ideal kilo, 9 – 12 kg arasıdır.

Hamilelikte uygulanan tarama testleri nedir?

11. ve 14.haftada Down Sendromu riskini ölçümleyen test yapılırken; 15. ve 22.hafta aralığında devam testi olan dörtlü tarama yapılır. Riskli gelen sonuçlarda İleri boyutlu testler(aminiyosentez, genetik testler) yapılması gereklidir. Fakat sağlıklı gebelikte 2 tarama testi ve şeker yükleme testi bulunur.

Hamileyken araç kullanabilir miyim?

Mümkünse araç kullanımı önerilmez, özellikle 32. haftadan sonra bu konu daha da önem arz eder. Fakat güvenli olacağı düşünüldüğü taktirde toplu taşıma araçları kullanılabilir.

Hamileyken cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Normal seyreden tek gebeliklerde ve risk bulunmayan durumlarda son aylara kadar cinsel ilişkinin sakıncası yoktur. Çünkü penisin bebeğe değmesi ya da zarar vermesi söz konusu değildir. Fakat riskli ve kanamalı gebeliklerde ilk aylardan itibaren de cinsel ilişki yasaklanabilir.

Hamileyken diş tedavisi yaptırabilir miyim?

Hamilelikte, bebek annenin birçok vitamin deposunu kullandığı için; diş minelerinde hassasiyet veya diş kayıpları söz konusu olabilir. Fakat ilk 3 ay tedaviden kaçınılmalı, 3 aydan sonra jinekoloğunuzun onayı ile yapılabilmektedir.

Hamileyken egzersiz yapabilir miyim?

Hamilelikte yoga, pilates gibi egzersizlerin doğumu kolaylaştırdığı ve önerildiğini biliyoruz. Fakat riskli gebeliklerde uzman onayı olmadan yapılmamalı ve her gebe için ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Hamileyken evde kedi beslemek bebeğime zarar verir mi?

Gebelik döneminde hayvanlarda bulunan parazitlere temas etme halinde düşük riski oluşur. Fakat temiz, aşısı yapılmış ve düzenli veteriner kontrolünde olan hayvanlarda bu risk bulunmaz.

Hamileyken güneşlenebilir miyim?

Güneşin zararlı ve faydalı etkilerini hepimiz biliyoruz. Sabah 10:00’dan önce, akşam 16:00’ dan sonra yani güneşin zararlı etkilerinin azaldığı saatlerde güneşlenmek mümkündür.

Hamileyken saçımı boyatabilir miyim?

İlk 3 ay saç boyama önerilmez, fakat 4. aydan sonra kimyevi olmayan doğal, bitkisel ürünler kullanılabilinir. Yine de en sağlıklı olan, süreç boyunca boya kullanılmamasıdır.

Ne sıklıkla muayene olmalıyım?

Tavsiye edilen her ay 1 muayenedir. Fakat son aylarda, doğuma yaklaşırken bu aralık daralır ve bebeği takip etmek üzere muayene süresi 15 güne düşer. Riskli gebeliklerde ise bu zaman aralığı çok daha sıktır.

Tüp bebek kararı ne zaman verilir?

Düzenli cinsel ilişki 1 yılı tamamlamış ve çiftlerde gebelik oluşmamışsa tüp bebek tedavisi önerilir.

X-Ray cihazlarından geçmek bebeğime zarar verir mi?

Sanılanın aksine, doktor kontrolünde belli bir dozun altındaki X (röntgen) ışınları ve birçok manyetik cihaz anne karnındaki bebeğe zarar vermiyor. Elektromanyetik alanlarla ilgili olarak da yüksek gerilim hattı altında oturmadıkça veya bazı radar, telsiz odaları gibi yüksek elektromanyetik alanların bulunduğu yerlerde çalışmadıkça, bu tür cihazların da zararı bulunmamaktadır.