Gebelik Hesaplama

Tahmin ettiğinizinden farklı olarak, uzmanlar gebelik hesaplarken döllenme tarihini dikkate almazlar. Gebelik hesaplaması yapılırken, cinsel ilişki tarihi yani döllenme tarihi değil, son görülen adetin ilk günü dikkate alınır.

En son ilişki tarihine göre gebelik hesaplaması, hamilelik süresiyle ilgili kesin bilgiyi vermeyebilir. Bundan dolayı döllenme (son ilişki) tarihine göre gebelik hesaplamak, kadın doğum uzmanları tarafından tercih edilen bir yöntem değildir.

Gebelik haftası en doğru nasıl hesaplanır?

Gebelik hesaplama işleminde esas kritik gün, son adet tarihinin başladığı gündür. Adet gününe göre hamilelik hesaplaması, anne adayları için doğum tarihi konusunda daha doğru tahmin verir.
Bu yüzden kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplamak ve bebeğinizin doğacağı tarihi tahmin etmek için son adet tarihinizin ilk gününü dikkate almalısınız.

Gebelik hesaplamak için son adet tarihinizi girerek hesapla düğmesine basınız.

Gebelik Hesaplama

clock_icon

Son adet döneminizin ilk gününün tarihini girin:

Tahmini Doğum Tarihi:

Tahmini Gebelik Tarihi:

 

Gebelik Haftası:

 

İlk Kalp Atış için Beklenen Tarih:

 

(beklenen 6 - 8 haftalar arası)

2’li Tarama Testi:

 

(önerilen 11 - 14 haftalar arası)

3’lü Tarama Testi:

 

(önerilen 16 - 18 haftalar arası)

4’lü Tarama Testi:

 

(önerilen 16 - 20 haftalar arası)

Tahmini Doğum Tarihi:

 

 

Karnınızdaki büyüyen bir mucizenin haberini almanızla birlikte, merak ettikleriniz hakkında bir öğrenme sürecine girersiniz. Merak edilen her konu hakkında doğru bilgiyi öğrenebilmenizin ilk adımı, hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu bilmenizdir.

Yaklaşık 40 hafta boyunca bebeğinizin gelişimini, bedeninizdeki değişimleri ve ihtiyaçlarınızı öğrenmeniz, bilgili ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenizde yardımcı olacak en önemli şey gebelik hesaplamasıdır. Hamileliğiniz boyunca içinde bulunduğunuz haftaya göre tüm merak ettiklerinizi takip edebilirsiniz.

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır

Genellikle gebelik 40 hafta sürmektedir. Gebelik başlangıç tarihinden itibaren ise yaklaşık 38 haftadır.

Dolayısıyla doğum tarihini tahmin etmenin en iyi yolu, son adet tarihinin (SAT) ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır.

Bir başka yöntem ise son adet tarihinin ilk gününden önce üç ay çıkarıp ve yedi gün eklemektir. (ör; 18 Haziran ise, 25 Mart)
Örneğin; son adet döneminiz 18 Haziran’da başlamışsa, Mart 25 olarak hesap edebilirsiniz.

Tabi unutmayın, bu hesaplanan tarihlerden bir iki hafta önce veya sonra doğum yapabilirsiniz.

Doğum tarihi değişebilir mi?

Tabi. Unutmayın, hesaplanan tarihlerden bir iki hafta önce veya sonra doğum yapabilirsiniz.

Gebelik ne zaman başlar?

Gebelik, döllenmenin gerçekleştiği anda başlar ve doğuma kadar devam eder.  Döllenme ile doğum arasında sürece gebelik denir.

Gün gün hamilelik takibimi nasıl yapabilirim?

Elika Hamile uygulamasını indirerek, 40 haftalık gebelik sürecinizi gün gün takip edebilir, kadın doğum uzmanı, diyetisyen, yoga eğitmeni gibi onlarca uzmandan tavsiyelerle bilinçi bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Telefonunuzun modeline göre aşağıdaki bağlantılardan size uygun olana tıklayarak hemen indirin.