Zeynep Gülten Bayrak’ın Doğum Hikayesi

Son haftalarda Nst’de sancılarım çıkmaya başlamıştı. Eşimle sürekli bir yerlere gittik ve genelde yürümeli hareketli planlar yaptık. Doğa yürüyüşleri, deniz kenarında minik aktiviteler ya da alışveriş gibi planlarla, eşim bolca yürüyüş ve hareketime destek oldu. Normalde başından beri pilates yaptım ama son 3 hafta ağırlaştığım için istemedim pek, tembellik yaptım bolca.
Bir gece her gece yaptığım gibi ılık bir duş aldım ve uyudum. Sabah beş buçuk gibi farklı bir bel ağrısı ile uyandım. Belki çok çişim olduğundan diye ciddiye almadım, tuvalete gittim ve peçetede meşhur nişan ile karşılaştım. Sonra geri yattığımda sürekli aynı bel ağrısı ile uyandım. Dakikaları saymaya başladım ve 10 dakikada 1 gelen sancılarım olduğunda eşimi uyandırdım. Hastaneye geldiğimizde doktorum muayene etti ve 3 cm açıklık olduğunu söyledi. Sancılar da doğum sancısıydı. “Bugün doğum gerçekleşir ama seni de yormayalım, suni sancı ile doğumunu hızlandıralım” dedi ve saat on bir buçukta yatışım yapıldı.
Suni sancıyı aldığım da sancılar hemen hızlandı ve sıklaştı. İnanın çok geçici bir dakika süren bir acı oluyor ve bitiyor. Bu süreçte pilates topu ve squat hareketiyle kendimi rahatlattım. Bu şekilde bebeğin gelmesine yardımcı oldum. Saat 12.35’te bebeğin baş baskısı başladı. Hemen yatağa alındım ve saat 12.45’te kızımızın sesini duyduk.
Çok hızlı ve güzel ilerledi her şey. Lütfen evde sancı bekleme fikri ile hem kendinizi hem bebeğinizi strese sokmadan hastaneye gidin, bebek ne kadar rahat olursa doğumda o kadar rahat geçiyor. Suni sancı konusunda ön yargılı olmayın, doktor yatış istiyorsa onu dinleyin. Ben başından beri çok doktor değiştirdim ve hepsine mantıklı gelmediği anlarda bile güvendim, hepsinin deneyimi bizim duyduklarımızdan fazla. Umarım sizin de keyifli ve sağlıklı doğumlarınız olur.

Zeynep Gülten Bayrak