Sinem Savaş’ın Doğum Hikayesi

Doğumumdan yaklaşık bir hafta önce, 38+4 haftalıkken çatı muayenesi olduğum sırada, nişanımın geldiğini fark ettim. O gün 1 cm açılmam olduğunu söylemişti doktorum; ama bebek henüz yukarıda demişti. Nişan için de muayeneden kaynaklı bir durum olabileceğini, eğer ertesi sabah hala nişan gelmeye devam ederse bebek hareketlerine dikkat etmemi söylemişti. Eğer özellikle sancım olursa tekrar gelmemi de istemişti.

Bir hafta boyunca nişan aralıklarla gelmeye devam etti. 34.haftadan itibaren hissedilen baskı, ara sıra gelen yalancı sancılar dışında beni zorlamadı. Çünkü daha önce hiç adet sancısı gibi bir sancı hissetmediğim için neye benzediğini bilmiyordum. Nedense doğuma gitmeden bir gün önce inanılmaz bir istekle koltukları sildim. Bunun da etkisi ile gece bir ara kasıklarımda değişik bir ağrı hissettim. Ağrıya çare olması için kalktım ve biraz yürüdüm. Nasılsa sabah kontrolüm olduğu için eğer doğum sancısı yaşıyorsam evde çekmek istiyordum. 1 saat sonra sancı kesilince uyudum.

02.11.2020 Pazartesi günü saat 11:30’da kontrolüm vardı. Eşim ve arkadaşımla birlikte hastaneye gitmiştik. Öncesinde Nst’ye girdiğimde hemşire sancım olduğunu söyledi; ama ben hiçbir şey hissetmiyordum. Ardından doktorum, ultrason ve çatı muayenesine aldı. 5 cm açılmam olduğunu ve sancım göründüğünü söyledi. Doktora hiçbir şey hissetmediğimi söylediğimde ise ağrı eşiğimin yüksek olması nedeni ile hissetmeyebileceğimi belirtti. Bu şekilde beni eve göndermek istemediğini ve suni sancı ile açılmamı hızlandırmak istediğini söyledi. Ben de kabul ettim, eşime ve arkadaşıma haber verdim.

Yatışım yapıldı, saat 12:30 gibi damar yolu açıldı ve sancı verilmeye başlandı. Arada bir Nst’ye bağlandım ve bu şekilde takiplerim devam etti. Ben ise bu sırada ara ara yürüyüşler ve pilates topuyla egzersizler yapmayı sürdürdüm. Doktorum kolay bir doğum yapabilmem için pilates topu ile egzersizler yapmamı söylemişti, ben de bu nedenle 36 haftadan itibaren buna dikkat etmiştim. (Ailemle ayrı şehirlerde yaşadığımız için en başından itibaren normal doğumu çok istiyordum.)

Suni sancı verildiğini düşündüğüm sırada kanım pıhtılaşma yaptığı için damar yolum kapanmış. Ara ara müdahale edip, açmaya çalışsalar da çok hızlı şekilde kanım pıhtılaşmaya devam ettiği için; kan sulandırıcı yapılmış. Ancak yapılan kan sulandırıcı fayda etmediği için doktorum çatı muayenesi sırasında açılmayı hızlandırmak adına suyuma müdahale etmiş.

Yaklaşık 1 saat sonra 7 cm olan açılmam hızlı bir şekilde önce 9, sonra da 10 cm oldu. Bunun üzerine doktoruma haber verildi ve doğum için yanıma geldi. Saat 17:14’de doğumumu çok rahat bir şekilde gerçekleştirdim. Bebeğimle ten teması yaparak, kesi atılmadan doğum yapmıştım. Kendiliğinden oluşan yırtık nedeniyle 3 dikiş atıldı.

Bebeğim ve ben hazırlandıktan sonra eşim yanıma geldi, boynuma sarılıp ağladı. O da doğumhane kapısında bin bir heyecan ve kaygıyla beklemişti. İlk doğumum olmasına rağmen hemen ayaklandım. Bebeğimizle birlikte odamıza geldik, emzirme eğitimi aldım ve sabaha kadar bebeğimi sıklıkla emzirmeye çalıştım.

Fakat bebeğimin yenidoğan sarılık değeri biraz yüksek çıktığı için ben taburcu edilirken o fototerapi almak için yoğun bakıma alındı. Yalnızca iki gün sonra oğlum da taburcu oldu. Tedavisi sürerken iki kez emzirmek için gitmiş. Ondan ayrı kaldığım için çok üzülmüştüm ama şimdi sağlıklı bir şekilde kollarımda olduğu için çok mutluyum.

Sinem Savaş