İpek Özsoy Hazıray’ın Doğum Hikayesi

Ben de artık anneyim…

Çok şükür, rahat bir hamilelik geçirdim. 35. haftamda doktoruma muayeneye gittiğimde, Nst’de sancım çıkmıştı. Doktorum 1.5 cm de açılmamın olduğunu söyledi ve erken doğum riski tanısı koydu.

Fitil zaten kullanıyordum, hemen 2 doz da ciğer geliştirici yaptılar. Bu sayede doktorum 38 haftayı görmek istediğini belirtmişti. Ayrıca 2 hafta boyunca sürekli yatmamı söylemişti. 2 hafta sonra doktora gittiğimde, kontrollerim yapıldı. Açılmam 2 cm olmuştu. Doktorum doğumu ilaçlarla durduruyordu.

36+3’de tansiyon ölçümümde sonuç 14/8 çıkmıştı. Bunun üzerine doktorum, tansiyon takibi başlayalım demişti. 1 hafta içerisinde 3 gün boyunca tansiyonum 15/16’larda seyrediyordu. Doktorum sınırın 14/9 olduğunu söylemişti ve yükselirse hemen aramamı istemişti.

13.03.2020 tarihinde sabah, tansiyon ölçüm sonucum 16/13 çıktı. Doktoruma hemen mesaj attım. Cevap olarak bana hemen aç bir şekilde gelmemi söyledi. Gittiğim zaman tekrar bir ölçüm yaptı ve tansiyonum 15/12 çıktı. Bunun üzerine acil bir şekilde gebelik zehirlenmesi şüphesinden dolayı test yapıldı. idrarda protein görünmeyince rahatladık.

Doktorum beni daha fazla riske atmamak için aynı gün doğuma alacağını söyledi. Hem heyecan hem de korku hissediyordum. Duygularımı anlatamıyordum bile. Ameliyathaneye doğru giderken ailem ve eşim kapıda bekliyordu. “Prensesi alıp geleceğim” dedim ve çok farklı duygularla doğuma girdim.

13.03.2020’de saat 14:27’de dünyalar tatlısı prensesime kavuştum. En güzeli de uyuyup, uyandığımda prensesim yanımdaydı. Evimize hayatımıza hoş geldin Asel Lila’m, minik kelebeğim.

Ben de anneydim artık…

İpek Özsoy Hazıray