Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?

Bebeğinizin olacağını öğrendiğiniz andan itibaren, onun sağlığını koruma içgüdüsüyle hareket etmeniz çok doğaldır. Bebeklerin konforlu bir şekilde yatabilmesi, hareket etmesi ve doğduğu mevsimin hava koşullarından etkilenmemesi için giysileri çok önemlidir.

Yenidoğan bebek nasıl giydirilir, sorusunu sorarken ebeveynlerin aklına çoğunlukla bebeğin doğacağı mevsim gelir. Eğer bebeğin doğumu kış ayına denk geliyorsa daha kalın giysiler tercih etmek gerektiği düşünülür. Ancak bu düşünce son derece yanlış bir düşüncedir. Uzmanlara göre, hastalıkları önlemek için kalın giydirilen bebeklerde ısı kaybının daha çok olduğunu belirtiyorlar. Bu da hasta olmalarına daha fazla yatkınlık sağlan bir etmendir. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren yazları tek kat, kışları ise iki kat giydirmeniz, uyurken pamuklu bir örtü örtmeniz yeterli olacaktır. Bebeklerin elleri ve ayakları genellikle soğuk olduğu için üşüyüp üşümediğini miniğinin göğsünden ya da sırtından kontrol edebilirsiniz. Bebeklerin yetişkinlere göre 1 kat daha fazla giydirilmesi ve uyurken de üstlerinin örtülmesi gerekir.

Öncelikle bebek giysilerinde dikkat edilmesi gereken şey kumaştır. Bebeğinizi terletmeyecek ve aynı zamanda üşümesini engelleyecek, nefes alan ve cildi tahriş etmeyecek kumaşları tercih etmelisiniz. Tüm bunlar göz önüne alındığında pamuklu kumaşlar yenidoğan bebekler için oldukça idealdir. Bebeğinize giydirdiğiniz giysilerin az dikişli olmasına ve bebeğinin hareketlerini kısıtlamamasına da dikkat etmelisiniz.

Yeni doğan bebek giyiminde dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de giysilerin yumuşak ve esnek olması. Böylelikle bebeğinizin cildi tahriş olmaz, hareket alanı daralmaz ve konforlu bir şekilde özgürce hareket edebilir. Son olarak kumaş boyalarının insan sağlığına zararı biliniyor. Bebeğin için tercih ettiğin giysilerin kumaşının boya veren ve içeren malzemelerden olmamasına dikkat etmelisin.

Hastanede yeni doğan bebeğe ne giydirilir, sorusu ilk kez anne ve baba olacaklar için mühim bir konudur. Doğumdan sonra bebeğinizin giydirilmesi için ter emici, hava alan, tüysüz ve pamuklu kumaşlardan yapılmış giysilerin tercih edilmesi gerekiyor. Yumuşak, az dikişli ve üzerinde metal ya da sert parçalar bulunmayan kıyafetler seçmeye özen göstermelisiniz.

Peki, yazın doğan bebekler nasıl giydirilmelidir?

Doğumdan sonraki ilk 1 ay bebekler soğuğa karşı çok duyarlıdır. Bunun için ısı kaybını önlemek gerekir. Vücutlarının en büyük bölgesi kafaları olduğu için, bebeklerin kafasına muhakkak şapka takılmalıdır. El ve ayakları soğuğa karşı korumak için bebeklerin eline eldiven, ayaklarına da çorap giydirmelidir.

Gündüzleri tek kat penye giysiler yaz ayları için idealdir. Geceleri de ince pamuklu kumaştan üretilmiş pijamalar tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin yatak çarşaflarının da pamuklu kumaştan olması iyi olur.

Peki, kışın bebekler nasıl giydirilmelidir?

Ortam sıcaklığı değiştiğinde, bebeğinizin giysilerini bir kat azaltma ya da artırma yoluna gidebilirsiniz. Çok soğuk havalarda bebeğinizle dışarı çıktığınızda soğuk geçirmeyen kuş tüyü tulum tarzındaki giysileri tercih edebilirsiniz. Bebeklerde vücut ısısının büyük kısmı kafadan kaybedildiği için kulakları örten şapka, kalın çorap ve eldiven giydirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Peki, oda sıcaklığına göre bebekler nasıl giydirilmelidir?

Bebeğinizi giydirirken hem mevsim şartlarını hem de bulunulan ortamın sıcaklığını göz önünde bulundurmanız önemli bir noktadır. Ortalama 22-24 derecelik bir yatak odası sıcaklığı bebeğinizin konforu için çok elverişli olacaktır.

İlk haftalardan sonraki 2 aya kadar 20 derecelik, daha sonra ise 18 derecelik sıcaklıklar bebekler için ideal sıcaklıklardır. Bunun üstündeki oda ısısı ve kat kat giydirme gibi durumlar yenidoğanlarda yüksek ateşe yol açabilir.