Tecrübeli Annelerden Yeni Annelere Tavsiyeler

1) Değişen vücut şeklinizden ve alınan kilolardan SAKIN utanmayın! Çevreyi ve televizyonlardaki hamilelikten sonra çabucak zayıflamış anneleri bir kenara atın. Çünkü senin ve bütün annelerin vücudu harika!

2) Öncelikli olanın, bebeğiniz olduğunu çok iyi biliyoruz ama sizin güvenliğiniz ve sağlığınız da çok önemli. Eğer siz yorgun, halsiz, depresif, uykulu olursanız bebeğiniz tam anlamıyla güvende olmayacaktır. Kendinize dikkat etmelisiniz. Düzenli uyku, beslenme ve dinlenme için yakınlarınızdan yardım talep etmekten çekinmeyin.

3) Eşinizle genellikle kazananın belli olmadığı ‘’Kim daha çok yoruluyor?’’ ve bunun gibi birçok tartışmaya girmeyiniz. Sizin bunca koşuşturmanızla birlikte onun işten gelip rahatça uyuyor olması sinirlerinizi bozabilir. Ama bütün bu gerginliğin sebebi uykusuz ve yorgun olmanızdan kaynaklı olduğunu unutmayın. Sabırlı ve sakin olun eşinizin desteğini istemekten çekinmeyin.

4) Bebeğinizi rutine alıştırın. Bebeğinizin uyku, beslenme ve oyun gibi aktivitelerini belirli bir rutin içinde yapmaya dikkat edin. Bu sayede ileride çocukluk döneminde de uyku düzenini sağlayabilir bunu kendinize zaman ayırmak için avantaja dönüştürebilirsiniz.

5) “Bebeğimi yalnız bırakamam” bahanesini bir kenara bırakın. Bir saatliğine güvendiğiniz kişilere bırakabilirsiniz. “Onlar bebeğime bakamaz ki ama’’ mı dediniz? Bu kişileri evinize davet edin ve onlara ne yapmaları gerektiğini gösterin. Her şeyi kontrol etmeye çalışmaktan vazgeçin. Zaten yorgun düşüp bebeğinizi birine emanet etmek durumunda kalacaksınız. Belirli gün ve saatler kendinize vakit ayırıp kuaföre, alışverişe, kahve içmeye gidin. Bu sebeple kendinizi suçlamayın. Unutmayın kendinize zaman ayırmak bebeğinize ve size iyi gelecek.

6) Her anne doğumdan sonra bebeğiyle duygusal bağ kuramayabilir. Bunun için endişe etmeyin. Bazen bebeğinizle duygusal bağı kurmak zaman alabilir.

7) Bazen ne kadar çok okuyup, araştırsak da annelik genellikle deneme yanılma yoluyla sürdürülen bir deneyimdir. Aldığınız bir tavsiyeler, okuduğunuz bilgiler sizin işinize yaramdıysa kendi yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz. Çünkü bebeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz. İç güdülerinize güvenin.