Saç Tiplerine Göre Evde Doğal Saç Bakım Maskeleri

Selam! Bu yazıda saç tavsiyeleriyle sana geldim. Öncelikle, bildiğin gibi saçlar aslında bir nevi aksesuar gibi şık gösteren aynı zamanda herkesin güzel görünmesi için çaba gösterdiği bir şeydir. Fakat saçlara şekil vermeden önce aslında saçın ne kadar şekilli durduğundan çok daha bakımlı, parlak ve canlı durmasının saçın şeklinden daha önemli olduğunu söylemeden geçmeyelim. Peki saç bakımı nedir?

Saç bakımı, aslında saç için uygun şampuanı kullanmaktan çok daha fazlasıdır. Saça düzenli olarak (örneğin haftada bir ya da iki haftada bir) bakım maskesi uygulamak, saçlarını çok daha parlak ve canlı gösterebilir. Fakat ben sana her şeyde olduğu gibi saç bakımında da doğal yöntemler ve doğal ürünler kullanmanı tavsiye ediyorum. Bunun için aşağıda belli saç tiplerine (ve saç sorunlarına) göre evde yapıp uygulayabileceğin doğal saç bakım maskeleri bırakıyorum. Hadi sen de kendi saçın için uygun olanını seçip dene.

1.) Yağlı saçlar için bakım maskesi
Malzemeler: 50 gram yağsız yoğurt, 1 yumurta
Uygulanışı: Yoğurt ve yumurtayı iyice çırp. Çırptığın bu karışımı nemli ve temiz saçlarına sürüp 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile güzelce yıkayabilirsin.

2.) Kuru saçlar için bakım maskesi
Malzemeler: 2 yumurtanın akı, 1 kaşık yağsız yoğurt
Uygulanışı: Yumurta akını ve yoğurdu iyice karıştır. Saç dibi ve saç uçlarına masaj yaparak güzelce uygula. 40 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkayabilirsin.

3.) Yıpranmış saçlar için bakım maskesi
Malzemeler: 3 yemek kaşığı hint yağı, 1 yumurta sarısı
Uygulanışı: 3 yemek kaşığı hint yağını 1 yumurta sarısı ile iyice karıştır ve nemli saçına uygula. Saçının tüm bölgelerine uyguladığından emin ol. Bir saat bekletip ılık su ile yıka.
Not: Bu maske saçlarının hızlı uzamasında da etkilidir.

4.) Saç dökülmesi için bakım maskesi
Malzemeler: 1 yumurta, 1 su bardağı süt, 2 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı zeytinyağı.
Uygulanışı: Yumurtayı çırpın ve diğer malzemelerle karıştır. Karışımı saçına ve saç derine masal yaparak uygula. Saçını bir havlu veya tülbentle sarıp 20 dakika boyunca beklettikten sonra saçını soğuk su ile güzelce yıka.

Şevval Köseoğlu