İyi Bir Uykunun Sırları

İyi Bir Uykunun Sırları

Selam! Bugün sana mışıl mışıl bir uykunun ipuçlarından bahsetmek istiyorum. Çünkü uyku, herkesin hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Mesela, uykunu iyi alamadan uyandığında veya yeteri kadar uyuyamadığında tüm gün bunun rahatsızlığının ve halsizliğinin etkisi devam edebilir. Örneğin, az uyuyan kişide konsantrasyon eksikliği, baş ağrısı/dönmesi ve agresiflik gibi durumlar meydana gelebilir. Ayrıca, bazı zamanlar uzun süre uyuyup yine de halsiz uyanma ya da uykuya dalma gibi sorunların temelinde uykunun kalitesi belirleyici bir etkendir. Şimdi, kaliteli ve deliksiz bir uykunun olmazsa olmazları neler olmalıdır bir göz atalım.

1.) Beslenme: Yağlı, baharatlı ve karbonatlı yiyeceklerden uzak durman uykuya dalmanı kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda çay, kahve ya da kola gibi kafeinli içecekler uykuya dalmayı zorlaştırır bu nedenle en az uykuya 3-4 saat kala bu tarz içecekleri içmemeni tavsiye ederim.

2.) İdeal oda sıcaklığı: Uyuyacağın odanın sıcaklığının aşırı yüksek ya da aşırı düşük olması uyku kalitesini etkiler. Bu nedenle uyuyacağın odanın sıcaklığının ortalama 21-22 derece olması gereklidir.

3.) Konforlu yatak: İnsanlar ortalama olarak hayatlarının üçte birini uykuda geçirir. Bu nedenle kaliteli ve konforlu uyku alanı oldukça önemli bir faktördür. Bunun için kaliteli bir yatak ve ortopedik bir yastık alarak uyku konforunu arttırabilirsin.

4.) Uyku düzeni: Her gün ortalama olarak aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya dikkat et. Her gün birbiriyle alakasız saatlerde uyuyup uyanmak uyku düzenini ve dengeni altüst edebilir. Genellikle aynı saatlerde uyumak ve uykunun büyük çoğunluğunu gece geçirmek daha verimli uyumanı sağlayacaktır.

5.) Uyku saatleri: Bir yetişkin (gelişim çağını tamamlamış birey) için 6-8 saat uyku yeterlidir. Bünyeden bünyeye değişmekle birlikte en az 6 saat uyumaya özen göstermeyi unutma.

Şevval Köseoğlu