Hem Sağlıklı Hem Düşük Kalorili 8 Yiyecek

Pandemi nedeniyle çoğu zaman evde kaldığımız günlerde hepimiz en azından birçoğumuz atıştırmalık düşkünü olduk. Sağlıksız atıştırmalıkların yanında özellikle hareketsiz kalmamız kilomuzu ve haliyle genel sağlığımızı olumsuz etkiledi. Tüm bunların yanı sıra lezzetli ve düşük kalorili birçok yiyeceğin olduğunu unuttuk. Bu besinleri tüketmek daha uzun zaman dilimi boyunca tok kalmamıza yardımcı olmakta. Dilerseniz bugün sizlerle o yiyeceklerin birkaçına göz atalım.

1- KEREVİZ
Yeşil sebzeler kategorisindeki kereviz, doğada bulunan en düşük kalorili yiyeceklerden sadece bir tanesidir. Taze yeşil kereviz, alışveriş merkezlerinde veya pazarlarda bulunan içerisinde ne olduğunu bilmediğimiz kereviz sularından her zaman daha iyidir. Taze yeşil kereviz, sindirim sistemini yavaşlatan ve uzun süreli tokluk hissi yaratan sağlıklı bir yiyecektir.

2- YUMURTA
Bilindiği üzere yumurta, protein ve yağ deposudur. Her sabah yiyeceğiniz 1 yumurta sizi gün içinde tok tutacak sağlıklı bir alternatiftir. Günlük temposu hızlı olanlar için düşük kalorili bu yiyecek en basit ve sağlıklı seçeneklerden bir tanesidir.

3- PATLAMIŞ MISIR
İçerisine yağ ve tuz eklemeden hazırladığınız patlamış mısırdan size asla zarar gelmeyecektir. Çünkü 2 avuç patlamış mısırın kalorisi sadece 31’dir. Bu sayede film keyfi yaparken bu şekilde hazırladığınız patlamış mısırdan ne kilonuza ne de sağlığınıza bir zarar gelmeyecektir.

4- BROKOLİ
Brokoli, içerisinde yüksek lif bulunduran sağlıklı yiyeceklerden bir tanesidir. Tok kalmaya yardımcı olan bu sebze besin değeri açısından da oldukça zengindir. İçerisinde bulunan besinler sayesinde tokluk hissi artmakta ve kilo vermek kolaylaşmaktadır.

5- KUŞKONMAZ
Kuşkonmazın porsiyonu yalnızca 27 kaloridir. Kuşkonmaz, açlık hormonlarının devreye girmesini engelleyebilen aynı zamanda lif bakımından zengin bir yiyecektir. Böylelikle uzun süreli tokluk hissi yaratacaktır.

6- YOĞURT
Yoğurt, açlığı bastırmaya yardımcı olan ve kilo verme serüveninizi hızlandıran protein değeri oldukça yüksek bir besindir.

7- TURP
Çıtır atıştırmalıklar yemeye ne dersiniz? Sadece 1 avuç yiyebileceğiniz yağlı ve kalorisi 150 olan patates cipsini mi yoksa 19 kalorilik 1 porsiyon havuç cipsini mi tercih edersiniz? Tercih tamamen size kalmış. Aynı zamanda turptan yapılan şalgam suyunun kalorisi düşük olduğundan bir şey yemek istemediğinizde bu sağlıklı içeceği tercih edebilirsiniz.

8- KİNOA
Tahılların arasında lif bakımından yüksek olan kinoa, sizi uzun süre tok tutacaktır. Pirinç ve bulgur ailesiyle kıyaslayacak olursak içinde bulundurduğu protein ile birlikte sizi daha çok tok tutacaktır. Kinoayı çorbalarınızda hatta sadece haşlayıp yoğurt ile tüketebilirsiniz.

Simge Gezen