Hamilelikte Cilt Kuruluğu

Selam! Bu yazıda sana hamilelik döneminde vücudunda ve yüzünde oluşan kuruluklarla nasıl başa çıkabilirsin bundan bahsedeceğim. İlk olarak, hamilelik gibi kutsal ve mucizevi bir süreçte bu tür sorunlar yaşanması oldukça normaldir ve herkesin başına gelebilecek durumlardır. Ve en önemlisi bunun bir süreç olduğunu unutmaman lazım.

Şimdi gelelim bu süreçte kuruluk için neler yapılabilir? İlk olarak kesinlikle bol su tüketimi şart. Bu sadece hamile bireyler için değil hatta herkes için oldukça önemli bir husustur. Bol su tüketirsen hem cildinin kuruması engellemen hem de dinç kalabilmen daha kolay olur. Bu sebeple sıvı tüketiminin bu konudaki önemi oldukça büyük diyebiliriz.

İkinci olarak herhangi bir alerjin olmadığı sürece günde iki defa olacak şekilde sabah ve akşamları kuruyan bölgelerine en doğal nemlendirici olarak, Hindistan cevizi yağı, kakao yağı ya da Aloe Vera uygulayabilirsin. Bu dönemde cildinin hassaslaşması oldukça normal. Bu nedenle kullandığın kıyafetlerin özellikle de pijamalarının pamuklu olmasına dikkat edebilirsin. Aynı zamanda hamilelikte oluşan çatlaklarına bunun için özel üretilmiş doğal kremleri uygulayabilirsin. Ayrıca, hamilelikte cilt bakım rutini olarak besleyici ve yenileyici serum veya kremler kullanabilirsin.

Ek olarak hamilelikte uzak durulması gereken ürünler ise koruyucu, paraben, slikon ve parfüm içeren kimyasal ürünlerdir. Bunlar herkes için özellikle de hamileler için zararlıdır. Bunlarla beraber fesleğen, biberiye, karanfil ve keklik gibi saf aroma yağlarından da uzak durmalısın.

İçeriğine güvendiğin ürünlerle cilt kuruluğunun önüne geçmek mümkün olacaktır, yeter ki güvenilir ürünler kullan ve bol bol su tüketmeyi ihmal etme. Son olarak bu tür ufak konuların seni huzursuz etmesine müsaade etme çünkü biz senin için her daim buradayız.

Şevval Köseoğlu