Hamilelik Sürecinde Eşler Arası İlişki

Bebeğinizi öğrendiğiniz andan itibaren anne adayı olarak çevrenizdeki kişilerle ilişkileriniz değişmeye başlayabilir. Özellikle eşinizle olan ilişkinizde değişimlerin olması çok büyük olasılıktır fakat bu değişim sizi korkutmamalıdır. Hamilelik dönemi ve sonrası aslında bir adaptasyon dönemidir. Bu dönemde kadınlar hem fiziksel hem hormonal değişimler yaşarlar. Bunlara paralel olarak duygusal değişimler de yaşanacaktır. Hamilelik sürecinde gelişen bu değişimler, baba adayının yaşadığı değişimlerden çok daha fazladır. Elbette ki, baba adayları da hamilelikten etkilenecektir. Erkekler kadınlar kadar büyük değişimler yaşamadıkları için kadınların duygularını, düşüncelerini tahmin etmek onlar için pek kolay olmuyor. Siz de bu noktada eşinize anlayışlı davranmaya çalışmalısınız, yani sizin ve eşinizin eşler arası iletişim becerileriniz devreye giriyor.

Hamilelik sürecinde eşinizle aranızda yaşanacak değişimlerin, olumsuz olacağını düşünmeniz duygusal dalgalanmalara yol açabilir. Eşinizin hamilelik döneminde yaşanacak duygusal dalgalanmalar hakkında bilgilenmesi, size daha anlayışlı yaklaşmasını ve sizin de kişisel alınganlıklar geliştirmemenizi sağlar.

Hamileliğin ilk trimester döneminde kadınların isteksizliği söz konusu olabilir. Acıyan göğüsler, mide bulantıları, halsizlik ve yorgunluk gibi değişimler cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. İlerleyen dönemlerde de vücutta oluşan değişimler cinsel sorunları beraberinde getirebilir.

Eğer siz değişen bedeninizden kaynaklı eşinizin sizi artık çekici bulmayacağını düşünürseniz, kendinize olan güveninizin azalmasına neden olursunuz. Bu güven kaybı da eşinizle olan ilişkinizde, düşünceleriniz ve hislerinizi eşinize doğru şekilde ifade edememenize yol açabilir. Böylece eşiniz beklentilerinizi anlamayacak ve karşılayamayacaktır. Tüm bunların sonucunda da eşinizle olan ilişkiniz olumsuz etkilenecek, çatışmalar ortaya çıkacaktır.

Hamileliğin bir tabu olarak görülmesi ve cinsel ilişkinin belki anne karnındaki bebeğe zarar verebileceği yönünde eksik ve yanlış bilgilerin bulunması da cinsel olarak eşinizle yaklaşmanızı etkileyebilir. Bu noktada iş eşinize düştüğü kadar size de düşmektedir. Eşinizin size karşı beğenisi ve ilgisinde hiçbir azalma olmayabilir. Öncelikle bunu düşünmelisiniz. Hamileliğinizin geçici olduğunu kabul etmelisiniz ve göbeğinizi, değişen vücudunuzu önce siz severek eşinizin sevmesine de fırsat vermelisiniz.

Unutmamalısınız ki, eşinizle olan cinsel hayatınız devam edecek. Eşinize hissettiklerinizi, yaşadığınız durumun nedenlerini ve tüm bunların geçeceğini anlatmalısınız. Bu hem sizi hem de eşinizi rahatlatacaktır. Cinsel ilişkiyle ilgili kaygılarınızı doktorunuzla paylaşmalısınız. Bol sabır, anlayış ve çaba her şeyi çözecektir, buna inanmalısınız.

Psikolog Tuğçe Özmen