Genç Görünmenin Sırrı: Pirinç Maskesi

Selam! Bu yazıda sana çok güzel, aynı zamanda tamamen doğal olan Japon kadınlarının güzellik ve gençlik sırrı olarak bilinen pirinç maskesinden bahsedeceğim. Japon kadınları, erken yaşlanmayı önlemek ve kusursuz cilt formlarını korumak için pirinçten yapılmış maske kullanırlar. Avrupa’da da yayılmaya başlanan pirinç, bal ve sütten oluşan bu yüz maskesi ile istediğin genç cilt formuna ulaşman mümkün. Öncelikle maskenin faydalarından bahsedecek olursak;

İlk olarak, bu yüz maskesi hücre yenilenmesini uyaran, yaşlanmayı geciktiren ve ciltte kan akışını arttıran B vitamini kompleksi açısından oldukça zengindir diyebiliriz. Kısacası parlayan yüz görünümü için ihtiyaç duyduğun her şey bu yüz maskesinde mevcut.
İkinci bir özelliği ise, pirincin içerisinde güneş koruyucu bulunmasından dolayı güneşin zararlı ışınlarından cildi korur ve cilde beyazlık verir.

Son olarak, ciltte görünen kırışıklık gibi cilt sorunları cildi koruyan asidin eksikliği ile ortaya çıkar. Pirinç maskesi bu anlamda takviye niteliğindedir. Hatta Japon kadınlarına göre, belli noktalara dikkat edildiğinde bu maske 10 yaş daha genç görünmeyi sağladığını iddia ediyorlar.

Peki bu maskeyi nasıl yapmalısın ve nasıl uygulamalısın?

Gerekli olan malzemeler oldukça az ve hepsi tamamen doğal. Ayrıca hepsi evde bulunan malzemeler diyebiliriz. Bunlar; 3 çay kaşığı pirinç, 1 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı ise pirinci kaynattıktan sonra suyunu süz ve pirinçleri ayırdıktan sonra suyu bir kenarda beklet. Sütü hafifçe ısıtarak kaynattığın pirinçlere ekle. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra balı da ekleyince masken hazır. Kuru ve temiz cildinize bu karışımı maske olarak sürün. 10-15 dakika sonra maskeyi yüzünüzden sökmek için ayırdığınız pirinç suyunu kullanmayı unutma.

Son olarak dikkat etmen gereken birkaç noktayı da ihmal etmeyelim. Mesela, bu maskeyi haftada bir defa yapmalısın yoksa cildin tahriş olabilir. Sonuç alabilmek için düzenli bir şekilde yapmaya devam etmelisin (en az iki ay devam et). Ayrıca maskeyi cildine uygularken sıcak olmamasına dikkat et yoksa cildinde yanıklar olabilir. Son olarak temiz cilde uyguladığından (makyajını tam temizlemiş olduğundan) emin olmalısın.

Şevval Köseoğlu