Bol Su İçeren Besinler

Selam! Bu yazımızda senin için bol su içeren besinlerden bahsedeceğiz. Biliyorsun ki, su vücudumuz için oldukça önemlidir ve vücudumuzun bazı fonksiyonları gerçekleştirebilmesi için bol miktarda suya ihtiyacı vardır. Bu sebeple bol miktarda tüketmek gerekir.

Bununla beraber, bol su içeren besinler tüketerek vücudumuzun zinde kalmasına yardımcı olabiliriz. Peki bu bol su içeren besinler nelerdir bir bakalım;

– Karpuz: Yaz aylarının ve sofraların vazgeçilmez meyvesi olan karpuz, içerdiği bol miktarda su ile insanları ferahlatan bir meyvedir. Aslında karpuzu yaz aylarının favorisi yapan özelliği de oldukça sulu bir meyve olmasıdır diyebiliriz.

– Göbek Salata: Salatalara doğranan göbek salata ya da göbek marul hem lifli hem de bol su içeren bir yapıya sahiptir.

– Salatalık: Hem çok besleyici hem de bol miktarda su içeren bir besin olan salatalık, özellikle cilt kuruluğuna iyi gelen bir özelliğe sahiptir. Çiğ tüketilir.

– Domates: Hem pişmiş hm de çiğ tüketilebilen domates yapısından da belli olduğu gibi oldukça sulu bir besindir. Özellikle de Türk mutfağında yemeklerin ve kahvaltıların vazgeçilmez ürünüdür.

– Ispanak: En çok su içeren yeşil yapraklı sebzedir. Bununla beraber oldukça lifli bir yapıya sahip olması, ıspanağı sindirim sistemini düzenlemede faydalı hale getirir.

– Ananas: Ananas çok lezzetli olmasının yanında sulu ve antioksidan içeren bir meyvedir. Özellikle detoks için kullanılabilecek bir yan üründür.

– Brokoli: Brokoli, kış aylarında olan ve vitamin olarak oldukça zengin bir sebzedir. İçerisinde oldukça bol miktarda su bulunmaktadır. Besin değerini koruyabilmek için tavsiye edilen en iyi pişirme yöntemi ise haşlayarak tüketilmesidir.

Şevval Köseoğlu