Bebek Sahibi Olmak Sizi Nasıl Değiştirir?

Genç ve bekarken, bütün gece uyumamak için can atıyorduk. Artık ebeveyn olduğumuza göre, bütün gece uyanık kalmak imkansız! Kesin olan bir şey varsa eğer, çocuk sahibi olmak bizi değiştirdiğidir.

Happiest Baby/ BabyCenter’ın yaptığı yakın zamanlı bir araştırma, ebeveyn olduktan sonra duygulara neler olduğuna bir ışık tutuyor. 6 aydan küçük bebeği olan 1000’den fazla ebeveynle yapılan bu çalışmayı sizler için kaleme aldık.

• Ebeveyn olduktan sonra, sevgi hissinde %86 daha fazla bir artış söz konusu oluyor.

• %70 ebeveyn bebek öncesi yaşamlarında hissettiklerinden daha fazla sevinç ve minnettarlık hissini daha fazla hissediyor. Ve en güzel sonu: Küçük mucizeniz büyüdükçe, hissedilen sevinç de büyüyor!

• Üzücü durumlar sorulduğunda, ebeveynlerin %47’si daha endişeli ve %42’si daha fazla hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtmiş.

Araştırmanın değindiği ve önem verdiği en büyük etken uykudur. Araştırmalar sonucunda, ebeveynlerin arasındaki ilişkinin de uykudan etkilendiği görülmüştür. Bir gecede 5 saatten az uyuyan ebeveynlerin, 8 saat uyuyanlara göre eşinden uzak hissetme olasılığı %15 daha fazladır. Bu yüzden ebeveynlik yolculuğunuzda, dikkat etmeniz gerekenler şeylerde uykuya öncelik vermelisiniz.

Ebeveynlik emek ister ama siz içinizdeki sevgiye inanın. Sevgi her yolu güzelleştirir, kolaylaştırır.