Hamilelikte Beslenme Alışkanlıkları

Merhaba güzel anne adayı! Bu yazıda sana hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken beslenme alışkanlıkları hakkında birkaç ipucu vereceğim, umarım işine yarar.

Öncelikle en önemli nokta eminim senin de bildiğin gibi, günde en az 2,5-3 litre su tüketmelisin. Özelliklerinde de yaz aylarındaysak bu atlanılmaması gereken bir nokta olacaktır.

İkinci olarak uzak durman gereken besinlere bir bakalım ne dersin? Bu liste oldukça uzayıp gider fakat senin için en önemlilerini derledik. Bu listede en başta gelenler kesinlikle alkol ve sigaradır. Bunlar tüketilmesi en sakıncalı olan maddelerdir. Diğerleri ise, aşırı tuzlu, baharatlı, yağlı yemeklerdir. Yemeklerini pişirirken bunlara karşı dikkatli davranmalısın. Örneğin, kızartma tarzı yemekler yerine aynı ürünü haşlama veya fırında pişirerek daha sağlıklı hale getirebilirsin.

Diğer önemli konu ise kafein tüketimidir. Bunu sadece kahve olarak düşünmek yanlış olabilir. Çünkü kafeinli ürünler listemizde kahvenin dışında çay, kola ve çikolata da bulunmaktadır. Bunun yerine, hem sakinleştirici hem de faydalı rezene veya papatya çaylarına şans verebilirsin. Özellikle çay her ne kadar kahvaltılarımızın ‘olmazsa olmazı’ olsa bile aslında demir emiliminden dolayı yemek yerken içilmesi doğru değildir.

Peki ya o zaman neler yemeli? İşte burada senin için kolaylıkla ulaşabileceğin, besin açısından zengin, lifli ve hamile dostu besinler; somon, yumurta, yağsız et, süt ürünleri, kuru meyveler, tam tahıllı besinler, tatlı patates, brokoli ve koyu yapraklı sebzeler. Son olarak küçük bir tüyo, unlu ve şekerli ürünleri ne kadar sevsek de uzak durmakta fayda var. Seviliyorsun güzel anne, kendine iyi bak.

Şevval Köseoğlu