Planlanmamış Gebelikle Karşılaşma!

Hamilelik, hamile kalınmadan önce dikkatlice düşünülüp planlanılması gereken kritik bir dönemdir. Çünkü sağlıklı bir hamilelik için anne adayının vücudunun sürece hazırlanması çok önemlidir. Bunun yanı sıra anne ve baba adaylarının hem psikolojik hem de maddi anlamda bir bebeğin sorumluluğunu taşıyabilecek yeterlilikte olması gerekir. Ancak bütün bu gerekliliklere rağmen kişiler planlanmamış bir şekilde hamile kalabilirler.

Bu durumda anne ve baba adayının iki seçeneği mevcuttur. Eğer bebeğe sağlıklı bir ortamda bakılamayacaksa ya da ebeveynler bu duruma hazır değillerse bebeği aldırmak isteyebilirler. Her ne kadar tatsız bir seçenek olsa da anne adaylarının bebeklerini aldırmak gibi yasal hakları mevcuttur ve hayat şartlarının bir bebeğe bakacak kadar olgunlaşmadığını düşündükleri bir durumda bu haklarını kullanabilirler.

Hamileliğin 12. haftasına kadar kürtaj işlemleri gerçekleştirilebilmekte olup, 12. haftayı adet döneminizin ilk gününden 14 hafta ilerleterek bulabilirsiniz. Kürtaj işlemini 18 yaşından büyük evli anne adayları eşlerinin onayına ihtiyaç duyarak gerçekleştirebilirler. 18 yaşında ve bekar bir anne adayı iseniz sadece kendi rızanızla kürtaj işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Planlanmamış gebelikle karşılaşanların ikinci seçeneği ise bebeği doğurmaya karar vermektir. Eğer bebeğinizi dünyaya getirmeye karar verirseniz bir an önce kendinize uygun bir doktor bulmalı ve gerekli testleri yaptırarak vücudunuzun sağlıklı bir hamilelik için nelere ihtiyaç duyduğunu tespit etmelisiniz. Her ne kadar planlanmış gebeliklerde kullanılan, hamilelik öncesi folik asit takviyesi sağlanmamış olsa da; bebeğinizi sağlıkla dünyaya getirmeniz hala mümkündür.

Bebeğinizi doğurmaya karar verdiğiniz andan itibaren kendinizi psikolojik olarak da bu sürece hazırlamalısınız. Basit gibi görünse de sürecin rahatlıkla aşılmasındaki en temel etkenlerden biri, anne ve baba adaylarının kendilerini sürece adapte edebilmiş olmalarıdır. Sonuç olarak hamileliğin önceden planlanması en sağlıklı seçenektir. Beklenmedik hamilelikleri önlemek adına cinsel ilişki sırasında korunmak gereklidir. Ancak bütün bunlar için geç kalınmış olsa dahi sağlıklı bir hamilelik mümkün olacağından, bir an önce duruma uygun hazırlıklar tamamlanmalı ve hayatın sunduğu bu beklenmedik sürpriz karşısında seçeneklerimiz arasından uygun olanı seçmeliyiz.