Kuvad Sendromu Nedir?

Eşinizle aranızda güçlü bir bağ olduğunu sıkça hisseder misiniz? Peki ya eşinizin üzüntülerini, acılarını hatta hastalıklarını sizinle eş zamanlı olarak yaşadığına şahit oldunuz mu?

Yok artık diyor olabilirsiniz ancak böylesi bir durum hamilelik sürecinde ve sonrasında mümkün olabilir. Hamile kadınların eşlerinde görülen, fiziksel ve ruhsal hamilelik rollerinin; baba adayı tarafından(istemsizce) taklit edilmesi tıp alanında yeni ya da şaşırtıcı bir durum değildir. Tıpta Kuvad Sendromu olarak nitelendirilen bu rahatsızlık, empati duygusu fazla gelişmiş baba adaylarında psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Rahatsızlık sözcüğü sizi korkutmasın, çünkü bu geçici olmakla beraber, baba adayları arasında yaygın da bir durumdur. Sadece etkileri kişiden kişiye değişmekte olduğu için fark edilmeden atlatılmış olabilir.

Peki bu sendromun belirtileri ve etkileri nelerdir?
Genellikle hamileliğin 6. ve 8. Aylarında babada görülmeye başlanan Kuvad Sendromu, lohusalık döneminde de devam edebilir. Yani eviniz de aynı anda iki hamile ya da iki lohusa olabilir. Empati yetenekleri yüksek olan ya da kaygılı bazı baba adayları, eşleri gibi kilo değişimleri yaşarlar. Ya da hamile bir kadınınkine benzer bir şekilde sancılar, mide yanmaları ve mide bulantılarıyla karşılaşabilirler. Psikolojik olarak ilgi ihtiyacı duyabilir hatta zaman zaman aşerme gibi durumlarla karşılaşabilirler.

Hamilelik baba için de zorlu bir süreç, bu nedenle sendromdan şüphelenilen baba adaylarının bebeklerle vakit geçirmesi ve babalığı nasıl anlamlandırması gerektiği üzerine kafa yorması, etkilerin azalmasına yardımcı olabilir. Bunun dışında kendine ait kafasını dağıtabileceği bir zaman diliminin olması da çok önemlidir. Kısacası endişelerinizi paylaşmaktan ve sizi endişelendiren konularda bilgi toplamaktan çekinmeyin. Ancak sendrom fazla etkili olmaya başladıysa uzman bir psikoloğa danışmak gerekebilir.

Böyle bir durum anne ya da baba adayını korkutmak yerine aralarındaki iletişimi güçlendirici bir durum olarak görülmelidir. Çünkü hamilelik kadın için olduğu kadar erkekler için de zorlayıcı etkilere neden olur. Bu nedenle kaçıncı çocuk olursa olsun yepyeni bir deneyim olacağından, karşılıklı iletişim ve tarafların birbirine özel alan tanıması; Kuvad Sendromu’nun önlenmesi ve aşılmasında etkili olacaktır.