fetal_hareket_tekmeleri_sayma

Bebek Hareketleri

Hamileliğinizin 18. haftasında bebeğinizi ilk kez hissetmeye başlayabilirsiniz. Hissettiğiniz ilk birkaç hareket; karnınızda bir karıncalanma ya da baloncuk varmış hissiyatı verebilir. İlerleyen haftalarda bebeğiniz büyüdükçe de hareketlerinin güçlendiğini ve anlaşılır hale geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bazı bebekler hareketlerinde bir rutin geliştirir ve bu rutin; en çok son üç aylık dönemde hissedilir. Öyle ki bebeğinizin uyuma saatleri bile bu rutinde yerini almaya başlayabilir.

Ancak bu durum her bebek için geçerli değildir. Bazı hamileler, bebeklerinin gelişigüzel ve rutin dışı davrandığını belirtmiştir.
Bu durumun nedeni ise; her hamileliğin ve bebeğin çok farklı olmasıdır. Bebeğinizin gün içerisinde sizin hareketlerinize cevap verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Özellikle soğuk bir içecek içtikten ya da bir öğün yemek yedikten sonra bebeğinizdeki hareketlilik artış gösterebilir. Çeşitli aktiviteler yaparken ise karnınızdaki hareketlilik azabilir, çünkü sizin aktiviteleriniz bebeğinizin uyumasına neden olmuş olabilir.

Hareketleri Saymak:
Eğer 28.haftaya ulaştığınız zaman bebek hareketlerinde bir rutin gözlemlediyseniz, bu durumu bebeğinizle iletişim için kullanabilirsiniz.
Eğer bebeğinizde düzenli bir hareketlenme ve rutin yoksa, tekmelerini saymak iletişiminiz için alternatif bir yol olabilir. Bebeğinizin hareketlerini saymak için; soğuk bir içecek içtikten ya da bir öğün yemek yedikten sonra sol elinizin üzerine uzanmanız gerekmektedir. Yapacağınız bu aktiviteler; bebeğinizin uyanmasına ve gerinmesine imkan sağlayacaktır. Bu adımları izledikten sonra, bebeğinizin 10 tane hareketi ne kadar sürede yapacağına dair zaman tutmanız gerekmektedir. Bu kıpırdanmaların çok sert olmasına gerek yoktur, ufak itmeleri ve dönmeleri de sayabilirsiniz.
Unutmayın hıçkırıklar hareketten sayılmaz ancak yumrukları, tekmeleri ve dönmeleri hareket olarak algılayabilirsiniz.
Bu süreçte; bebeğinizin 10 hareketi 2 saat içerisinde yaptığını gözlemlemeniz gerekmektedir.

Azalan Bebek Hareketleri:
Eğer bebeğinizin hareketlerinde azalma hissediyorsanız, yukarıda anlattığımız hareket sayma yöntemini kullanabilirsiniz. Eğer iki saat içerisinde 10 hareket hissedemiyorsanız, doktorunuz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bebeğiniz ile ilgili hissettiğiniz endişeleri doktorunuz ile paylaşmanız en doğrusu olacaktır.