Bebeğim Rahim İçinde Ne Görebilir ve Duyabilir?

Bebeğiniz 24.haftadan itibaren tamamen ışığa, aktivitelere ve hatta dokunuşlarınıza yanıt verebilir. Bebeğinizin işitme duyuları geliştikçe midenizin hırladığını, dışarıdan gelen müziği ve yakın konuşmaları duyabilir.

Bebeğinizin en iyi duyduğu iki şey var: Atar damarlarınızda ve sesinizde hareket eden kan sesi! Bu arada, bu gür, alçak ses tam olarak bebekleri sakinleştirir ve daha iyi uyumalarına yardımcı olur. Doğduktan sonra beyaz gürültü kullandığınızda sakinleşmeleri de bundan dolayıdır. Ve en iyi duyduğu diğer şey annesinin sesi! Aslında, annesinin sesi ciğerlerinden ona doğru ilerler ve ritimle hareket etmeyi, hatta sesi tanımayı böyle öğrenir.

Bunun için bebeğinizle konuşmak için zaman ayırmalısınız. En sevdiğiniz şarkıları dinleyin ve ona nazikçe masajlar yapın. Günde sadece birkaç dakika bu aktiviteyi yapmak, kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır.

Anne karnında çok fazla ışık yok, bu yüzden bebeklerin çok fazla manzarası yok. Ancak, anne karnına çok parlak veya kırmızı bir ışık açarsanız, bebeğiniz ona doğru dönebilir. 30 haftaya kadar, görüşü doğumda olacağı kadar keskindir, ancak yine de bize kıyasla son derece yakın görüşlüdür (yaklaşık 20/400). Hayatının ilk haftasında, özellikle kırmızı veya güçlü kontrasta sahip şeylere bakmakla ilgilenecektir ve bu yüzden bebekler siyah-beyaz desenlere bakmayı severler. Yüzünüzün koyu saçlarınızla veya gözlerinizin kontrastıyla buluştuğu çizgi mesela bebeklerin çok dikkatini çekecektir. En iyi görüşü yaklaşık 9-18 inç uzaklıktır. Bu harika, çünkü emzirme sırasında yüzleriniz arasındaki mesafe tam olarak bu olur.