Bebeğe İsim Koymak

“İsmimden dolayı her zaman mutsuz oluyorum. Bebeğinizin seçtiğimiz isimden dolayı mutlu olacağını nasıl bilebiliriz?”

İsim nedir?

Yenidoğan bir bebek için çok fazla bir anlamı yoktur. Beslersiniz, altını değiştirirsiniz, rahat ve güvende hissettirirsiniz ve ona “Serseri” diyebilirsiniz. Bununla birlikte dışarıdaki yaşam, arkadaşları, sizin ve ailenin yerinizi almaya başladığında (genellikle ilkokul dönemlerinde) çocukta sizin seçtiğiniz ismine karşı antipati doğabilir. Bu döneme kadar bebeğin sizin seçtiğiniz ismi yaşamı boyunca beğeneceğine dair hiçbir garanti yoktur. Dikkatli ve hassas bir seçim ileride sorun çıkma olasılığını azaltabilir.

– Siz ve eşinizin ismi beğendiğinizden emin olun -duyumu, görüntüsü ve taşıdığı anlam açısından. Kendinize “Eğer bu benim ismim olsaydı hoşuma gider miydi?” diye sorun.

– Anlamlı bir isim seçin -ailenin sevilen bir üyesinin ismi, sevilen tarihi ya da önemli bir isim, edebiyatta sevilen bir karakterin ismi ya da önemli bir olayla ilgili bir ismi verebilirsiniz. Böyle bir isim çocuğa ait olma hissi verir ve kendisini ailenin ya da büyük bir dünyanın bir bireyi olarak tanımlar.

-Uygun bir isim seçin -bebeğiniz için uygun görünen isim. Örneğin çok gülen bir bebeğe “Neşe” ismini verebilirsiniz ya da bebeğinizi bir hediye olarak görüyorsanız ona “Armağan” diyebilirsiniz. Bu tür isimler çocuğun kendini özel hissetmesini sağlar ancak seçim genellikle çocuk doğana kadar beklemek zorundadır.

– İsim diğerleri tarafından nasıl algılanmaktadır? Mecazi bir anlamı olabilir mi? Fonetik olarak günün birinde çocuğu utandıracak bir anlama gelebilir mi? İsmin ve soyadın baş harflerini kontrol etmelisiniz; ismin söylenişi çocuğunuzu alay konusu edecek bir şeye benziyor mu? Lakaplar için düşündünüz mü? Çocukça saldırılar başlatabilir mi? Eğer etnik bir isim seçerseniz, bu isim çocuğun yaşadığı çevrede, okulda başka anlamlara gelebilir mi? (Eğer çok rastlanmayan bir etnik isim seçerseniz, çocuğunuzun günün birinde yaşadığı dildeki anlamı ile bu ismi değiştire bileceğinden emin olmalısınız.)

– İkinci bir isim de verirseniz çocuğunuz eğer birinden mutlu olmazsa diğerini kullanabilir.

– Yazılması ve söylenmesi kolay bir isim seçin. Öğretmenin sürekli yanlış telaffuz ettiği, sürekli yanlış yazılan bir isim çocuğunuzun mutsuz olmasına neden olabilir.

– Bir akımı temsil eden ya da politik bir isim seçmekten kaçının. Çocuğunuza o yılların en çok duyulan (bir televizyon filminden ya da politikacılardan olan ünlü isimlerden) isimlerini vermeyin. Bu ismin modası geçtiğinde çocuk için herhangi bir anlam kalmayabilir ve çocuğu rahatsız edebilir.

– Kısaltmadan çok gerçek bir isim kullanın. Kısaltma ismi çocukluk döneminin bitmesine yakın bir zamanda kullanabilirsiniz. Ancak çocuğunuz erişkin döne me doğru adım attığında değiştirmesine izin verin.

– Eğer çocuğunuzun sınıfındaki altıncı Mehmet ya da Ayşe’lerden biri olmasını istemiyorsanız o yıllarda çok verilen isimlerden kaçının. Pek çok gazete o sıralardaki sevilen isimlerden oluşan ekler verebilir, böylece kontrol edebilirsiniz ya da gazetelerin kütüphanelerini arayabilirsiniz. Doğum ilanlarında verilen isimleri kontrol edin ya da bir oyun alanına gidin ve annelerin çocuklarına nasıl seslendiklerini dinleyin.

– Ailedekilerin duygularına önem verin, ancak ağırlıklarını koymalarına izin vermeyin. Eğer sizin sevmediğiniz bir geleneksel aile ismi varsa, bu ismi ikinci isim yapmaya çalışın ya da bu ismin size daha hoş gelen eşanlamlısı bir ismi seçin. Ve unutmayın ki hangi ismi seçerseniz seçin, beğenmeseler de, aileniz ve büyükanneleriniz bebeği seveceklerdir.

– İsmin ve soyadın birbirine uyumlu olmasına dikkat edin. İyi genel bir kural: Uzun bir isimle kısa bir soyadı oldukça uygun olur, bununla birlikte iki heceli bir isim, iki heceli bir soyadıyla uyum gösterebilir.