doğum sonrası depresyon

Normal doğum anneler ve bebekler için en sıhhatli doğumdur. Anne doğum öncesi denilen gebelik döneminde kesinlikle kaliteli ve rahat bir gebelik süreci yaşamalıdır. Çünkü annenin gebelik döneminde yaşayacağı sıkıntılar ve stresler doğuma da tesir edecektir. Doğum psikolojisi annenin bebeğine olan tutumu, anneliğe yaklaşımı, gebelikte yaşamış olduğu mutluluklar ve gebelik dönemindeki geçirdiği hastalıklar gibi birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir.

Doğuma Giderken Annenin Psikolojisi
Normal doğum sonrası annenin psikolojisi doğumdan önceki gebelik sürecinde şekillendiği gibi doğumdan ilkin kendisine yardımcı olan insanların varlığı ile de şekillenir. Yani bir anne doğuma giderken hastanede sevdikleri tarafınca uğurlanmışsa, hastanede çalışan görevliler ve doktorlar anneye moral vermişse, anne doğumun aslında hoş yanlarını görmeye ve sonuca odaklanmaya çalışıyorsa doğum psikolojisi de sağlam olacaktır. Doğum sonrası anne daha talihli hissedecek ve daha sevinçli olacaktır.

Doğum Sonrası Psikoloji
Normal doğum sonrası anne ruhunda görülen ruhsal haller annenin tamamiyle doğumdan önceki ruh haline ve çocuğuna olan bağlılığına göre şekillenecektir. Normal doğum sonrası annenin psikolojisi eskiden olduğu gibi büyük gel gitler yaşamaz. Ancak anne doğumdan sonra büyük bir bitkinlik yaşar. Çünkü normal doğum öteki doğumlar gibi basit olabilen bir doğum değildir.

Normal doğum sonra anne büyük ağrılar yaşamayabilir fakat doğum sırasında büyük sıkıntılar yaşar. Bedensel ve fizyolojik açıdan kendini kuvvetsiz hisseder. Doğum sonrası annede yaşamını iyi mi sürdüreceği ve bebeğini iyi mi büyüteceğine dair endişeler başlar. Bebeğini kucağına almanın verdiği neşe bir müddet sonra bebeğin iyi mi büyüyeceğine yöneldiği için annenin etrafında bulunan kişilerin bu hususta anneye yardımcı olması gerekir. Kendini yalnız hissetmeyen anne uzun konuşmalar yamaktan hoşlanmayabilir.