Neden Her Gün Yüzümüze Güneş Kremi Sürmeliyiz?

Yaz mevsiminin gelmesi ile aşırı sıcaklar ve güneşin etkileri iyice artmakta. Senin de bildiğin gibi güneş ışığının yoğun bir şekilde cildine vurması cildinde olumsuz etkiler gösterebilir. Örneğin cildinde güneş lekeleri veya güneşten kaynaklanan renk eşitsizlikleri gibi etkiler bırakabilir. Özellikle yaz aylarında, belki de bilinenin aksine sadece dışarı çıkarken değil, her gün yüzüne güneş kremi sürmelisin. Peki ama neden? Çünkü, cildimiz evdeyken de güneş ışığına maruz kalıyor. Ayrıca güneş kremi cildin için oldukça faydalı.
Faydalarını saymakla bitiremeyiz ama her gün ve düzenli bir şekilde (özellikle güvenilir bir markaya ait) güneş kremi uygulaman için sebepler:
1.) Cildinde oluşabilecek güneş lekelenmeleri ve renk eşitsizliklerini engeller.
2.) Cildini güneşin zararlı ışınları ve olası yan etkilerinden korur. Özellikle UV ışınları güneş kremi sürülmemiş cildin alt katmanına kadar ulaşabilmekte olduğu için cilt hücrelerine zarar verebilir.
3.) Cildine nem ve aydınlık bir görünüm verir.
4.) Makyaj alına uygulandığında çok iyi makyaj bazı etkisi verir çünkü güneş kremi cildini hem nemlendirirken hem de makyajın güneşte cildine zarar vermesinin önüne geçer.
Peki ama güneş kremini nasıl uygulamalı?
1.) Öncelikle yüzünü sabah uyanınca güzelce temizlemiş olmalısın.
2.) Eğer kullanıyorsan tonik (veya herhangi başka ürün) uygulamasın ve düzenli olarak yaptığın cilt bakım rutinini uygulayıp tamamlamalısın.
3.) Güvenilir ve senin cilt tipine uygun olan güneş kremini iki parmak ölçüsü ile eline almalısın. (İki parmak ölçüsü: Güneş kremi için tavsiye edilen ölçüdür. İşaret parmağı ve orta parmak boyunca eline krem sıkılarak elde edilir.)
4.) Eline aldığın güneş kremini parmaklarından iki elini ovuşturarak ellerine dağıtmalı ve güneş kremini vücut ısın ile aktif duruma getirmelisin.
5.) Ellerine dağıttığın güneş kremini önce ellerin yanaklarda olacak şekilde yerleştirerek sürmeli, sonra elinde kalanları alnına, çenene ve burnuna yayıp tüm yüze masaj yaparak yüzünün güneş kremini emmesini sağlamalısın.
İşte bu kadar basit. Bu faydalar ve daha fazlası tek kullanımında belki sonucu göremeyebilirsin fakat düzenli ve doğru (yukarıda bulunan anlatıma uygun şekilde) kullanımda sonucu kendi gözlerinle göreceksin. Unutma cilt çok hassas bir yapı ve senin cildin çok kıymetli bu nedenle onu en iyi şekilde temizlemeli ve korumalısın. Bu sayede istenmeyen cilt lekelenmelerinden veya farklı güneşten kaynaklı cilt sorunlarının olmasını engelleyebilirsin.

Şevval Şahin