Hamilelikte Yüz ve Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Selam! Bildiğin gibi hamilelikte bazen cildimizde bazı farklılıklar olabiliyor örneğin ciltte aşırı kuruma, güneşe karşı hassasiyet, lekelenme gibi. Bu tür etkileri azaltmak tabii mümkün.

Öncelikle en önemli nokta bol bol sıvı tüketmek. Günde en az 2 litre su içmek hem vücudun için oldukça yararlı hem de karnındaki bebeğin için. Bir diğeri ise yeterli uyku almaktır çünkü hamile bireyler diğer insanlara göre çok daha hızlı yorulup halsiz hissedebilir ve bu çok normaldir.

Peki cildimiz için ne yapabiliriz? Aslında çok basit. Her sabah mutlaka yüzüne ve boynuna güneş kremi sürmelisin (içeriği güvenilir olan bir markanın). Bu sayede olası lekelenmeyi ve güneşin zararlı ışınlarının cildine hasar vermesini engelleyebilirsin.

Vücudundaki kuruluklar için her gün düzenli olarak (özellikle karın ve basen bölgesine) nemlendirici uygulayabilirsin. Ayrıca bu dönemde deri yüzeyinin genişlemesinden ve gerilmesinden dolayı, cildi yenilemek için duşta bacak ve basen bölgelerine lif ile veya hamilelere uygun vücut peelingleri ile cildini yenileyebilir ve kan dolaşımını arttırabilirsin.

Bir de son olarak bu dönemde ayaklarda şişkinlik çatlaklık veya kuruluk için rahat, yumuşak ayakkabılar tercih etmen ve ayaklarınızı düzenli olarak yıkayıp ve uygun nemlendiriciler kullanman bu sorununu önleyecektir.

Şevval Köseoğlu