Hamilelikte Moda ve Doğru Kumaş Tercihleri

Hamilelik bir hastalık değil, hayatın bir kadına sunduğu en mucizevi olaydır. Kadına kattıklarını şaşkınlıkla izleyeceğiniz, size bahşedilmiş ve seçilmiş olmanın duygusuyla yol aldığınız bir yolculuktur. Öncelikle bunları hatırlayıp, her anın tadını çıkarmalı ve güzel anılar biriktirmenin yollarını bulmalısınız. Hamileyken de şık, güzel ve keyifli olmak mümkün elbette…

Nasıl mı?

İşinde iyi ve donanımlı bir moda koçu ve güçlü sorular, işte hepsi bu…

Hamilelikte hangi tarz kumaşlar tercih etmeliyiz?

Önceliğimiz kumaş bilgisine sahip olmaktır. Bazı kumaşlar hamile kadını sıkar, rahatsız eder ve huzursuz olduğu için; farkında olmadan psikolojisini etkiler. Tercihlerimiz likralı kumaşlardan yana olmalıdır, böylece her gün bedenimiz bir önceki güne göre fark atacağımızdan; bu farkı hissetmeden ve zorlanmadan atlatabilelim. Bu süreçte mümkün olduğunca viskon kumaşlar tercih edilmelidir. Koton ağırlıklı, poplin, vual kumaşlar kullanılmalıdır. Bu tarz kumaşlar içerisinde hareket kolaylığı sağlarken, terlemeyi önler ve serin tutar. Sentetik ve polyester kumaşlar, kullanılmaması gereken kumaşlardır. Duyabilirseniz kumaşlarında dili vardır

Viskon kumaş:

Kayın ağacından üretilen bu kumaş, üretim sırasında hiçbir değişikliğe uğramamaktadır. Pamuk kumaşla, benzerlik gösterir fakat nem alma özelliği; pamuk kumaşa göre daha fazladır. Giyilmesi rahat, oldukça zarif ve ten ile uyumlu bir kumaştır.

Keten kumaşlar:

Uzun ömürlü bir kumaştır, yumuşak ve tüylenmeyen bir tarzı vardır.

Pamuk kumaşlar:

Bitkisel kökenli doğal elyaflardır. Pamuğun havayı içine hapsetmesi, kumaşa yalıtım özelliği kazandırır. Esnekliği az, güçlü ve dayanıklıdır. Terin buharlaşarak havaya karışmasını sağlar. Serin tutar, darbelere dayanıklılığı ile tercih edilir.

Vual kumaş:

%100 pamuktan üretilir. Parlak ve kaygan yapıya sahip olduğu için, ipek kumaşa benzetilir. Organik yapıya sahip olduğu için vücut ile etkileşim göstermez, alerjik ve benzeri rahatsızlıklara yol açmaz. Teri emer.

Poplin kumaş:

İpeksi bir görünüme sahip, oldukça yumuşak ve rahat bir yapısı vardır. İnce olmasına rağmen sıcak tutma özelliğine sahiptir.

Koton kumaş:

Sıcak havalarda rahatlıkla tercih edilir ve pamuk liflerinden elde edilen doğal elyaftır. Nemi iyi emmesi ve ısıyı dışarı vermesi sebebiyle, serin tutma özelliğine sahiptir. Giyimi oldukça rahattır, vücutta statik elektirik oluşturmaz.