Hamilelikte A Vitamini Zararlı Mıdır?

Hamilelikte beslenme düzeni çok önemlidir ancak bununla beraber doğru vitaminleri, doğru miktarlarda almak da; bebeğin sağlığı ile annenin sağlığına büyük katkı sağlamaktadır. Zira annenin yetersiz vitamin alması; onu zayıf düşürüp, sağlık sorunlarına yol açabilir, bebeğin de eksik gelişim göstermesinin kaynağı olabilir.

Vücudumuzun normal işleyişi içerisinde vitaminler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle vitaminlerde herhangi bir eksiklik olması bizi zayıf düşürebilmektedir. Böyle bir durumda, hormonal dengesizlikler yaşanabilir ve aşırı düzeyde eksiklikler, hastalıklara neden olabilmektedir. Vitamin eksiklikleri kadar, vitamin fazlalıkları da gebelik döneminde sorunlara sebep olabilmektedir.

A Vitamini: Vücuttaki hücre ve dokuların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamakta ve vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Özelikle göz sağlığında çok önemlidir. Balık, yumurta, kırmızı, sarı ve yeşil sebzelerde yüksek miktarda A vitamini bulunmaktadır.

A vitamini fazlalığının hamilelikte doğum kusurlarına neden olduğu, aşırı miktarda A vitamini alan hamilelerin, diğerlerine göre 5 kat daha riskli doğum yapma ihtimali olduğu göz önünde bulundurmalıdır. Aşırı vitamin alımı durumunda beyin ve kalp rahatsızlıkları görülebilmektedir.

Bu tür vitaminler ve mineraller; özellikle bebeğin organlarının geliştiği ilk 3 aylık dönemde çok önemlidir. Bu dönem, genellikle kadınların henüz hamileliklerinden haberdar olmadıkları dönemdir. Bu nedenle, hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren beslenmenize ekstra önem vermeniz gerekmektedir.

A vitaminini yeterli miktarda alması gereken hamilelerin et ve süt ürünlerini, yumurtayı, yeşil yapraklı sebzeleri, havucu ve bal kabağını tüketmeleri ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli olacaktır. Böylelikle fazla A vitamini alma gibi, istenmeyen durumlardan korunmak da mümkün olmaktadır.