Hamilelik Döneminde Kendini Çekici Hissetmemek

Hamilelik bir kadının yaşadığı en eşsiz ve mucizevi deneyimdir. Kadında farklılık yaratan ve kendisini özel hissettiren bir süreçtir. Hamilelikle beraber bazı kaygılar ortaya çıkabilir. Bunlar hamileliğe özgü özellikler olup sebebi hormonal değişimlerdir.

Hamilelikte fiziksel değişim başladığında anne adaylarında kilo alımına bağlı olarak, uyku ve yeme düzeninde de değişiklikler yaşanabilir. Tüm bu değişimler yaşanılan kaygıları etkiler. Hamilelikte kilo alma ve hamilelik sonrasında kilo verememe durumları kaygıları arttırabilir. Özellikle kilo alımıyla beraber aklınızda bazı sorular belirebilir: Doğumdan sonra alınan kilolar verilebilecek mi? Vücut sarkacak mı? Çatlaklar düzelecek mi? Eşim eskisi gibi beni beğenecek mi? Gibi birçok soruyla mücadele eden anne adayı bu dönemde kendini yorgun ve sinirli hissedebilir. Zihinde kendini artık güzel bulmama, az çekici bulma gibi düşünceler belirebilir. Bu düşünceler anne adayını ciddi strese sokar.

Hamilelik sürecinde kendini eskisi kadar güzel hissetmeme ve az çekici hissetme gibi durumlarla başa çıkmak için bazı düşüncelerinizde değişiklikler yapabilirsiniz. Öncelikle hissettiğiniz bu kötü duyguları tamamen içinde bulunduğunuz hamilelik sürecinden kaynaklandığını bilmelisiniz. Bu durumu insan yaşamının doğal bir süreci olarak görmeli ve kabullenmelisiniz. Bu dönemin sonunda kucağınızda sarılacağınız mucizeye odaklanmalısınız. Onun sağlıkla dünyaya gözlerini açması sizin için en önemli şeydir. Aldığınız kilolar ve değişen vücut şekliniz sizin çirkinleştiğinizi göstermez. Aksine kendi çocuğunu taşıyan bir annenin çekiciliğinin daha yüksek olduğunu bilmelisiniz. Alınan kilolarla birlikte, belki vücudunuzda sarkmalar ve çatlaklar oluşabilir ama bunların hepsinin dikkat edildiğinde çözüleceğini bilmelisiniz.

Dünyaya bir can getirmek ve hamilelik doğanın bir kadına verdiği en mucize hediyedir. Bunu asla unutmamalısınız. Bu bilinçle düşündüğünüzde hamilelik sürecinin size kattığı inanılmaz bir güzellik olduğunu göreceksiniz. Ayrıca hamilelikte annelerin güzelleşmesi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu duruma gebelik ışıltısı adı verilmektedir. Hamilelik sırasında hormon seviyelerinin artması ve kan hacminin artması cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Cildinizde doğal bir kırmızılık olmasının yanında pürüzsüzlükte hissedebilirsiniz.

Hissettiğiniz tüm olumsuz duygulara rağmen gülümsemenizden asla vazgeçmeyin. Kendinizden emin bir şekilde hamileliği sizin için verilen bir ayrıcalık olarak yaşamaya devam edin. Negatif düşüncelerinizden uzak durmaya özen gösterin, aklınızda her zaman sizi mutlu eden anılar, durumlar olsun. Zamanınızın çoğunu sosyal medyada geçirmemelisiniz. Unutmamalısınız ki sosyal medya insanların yarış halinde olduğu ve çok az insanın doğal halini görebildiğimiz bir yerdir.