Gebelikte Vajinal Koku

Gebelik döneminde akıntı yaşanması çok normaldir. Ancak bazı renkteki vajinal akıntılar normal, bazıları ise enfeksiyonun ya da başka bir sorunun habercisi olabilmektedir. Bu nedenle akıntının rengi ve miktarı olası riskli bir durum için önem kazanmaktadır. Sağlıklı vajinal salgı şeffaftır, hafif bir kokusu vardır. Gebelikte ise hormonal değişikliklerle salgının miktarı artarak, rahmi ve vajinayı enfeksiyonlardan korumaktadır. Bu durum, hamilelik sırasında beklenen bir akıntı modelidir.

Bununla beraber, yeşil ya da sarı vajinal akıntı olağan değildir ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona işaret edebilmektedir. Enfeksiyon durumunda akıntıya ek olarak kızarıklık ve tahriş gibi belirtiler de eklenebilmektedir. Kimi zaman herhangi bir belirti göstermeyen cinsel yolla bulaşmış hastalıklar, gebelik sırasında hem kadını hem de bebeği etkileyecek komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Kahverengi akıntı ise, gebeliğin ilk belirtilerinden olabilmektedir. Gebelik sırasında görülen kahverengi akıntı endişeye yol açmamalıdır. Yine de koyu kahverengi akıntı gören gebe kadınların doktorlarıyla temasa geçmeleri büyük önem taşımaktadır.

Gebeliğin son haftasında akıntı; en yoğun halde bulunmakta ve pembe mukus içerebilmektedir. Mukus, tipik olarak yapışkan ve jöle kıvamındadır. Vücudun doğum için hazır olduğunu gösterir.

Özetle; gebelik döneminde iki çeşit akıntı vardır. Her iki durumda da mutlaka uzman kontrolü şarttır. Akıntının, hangi dönem aralığında olmasından tutunda, akıntının rengine kadar ki tüm detaylar; gebelikle ilgili yol göstericidir. Vajinal akıntı hafif beyazımsı ve şeffaf renk tonlarında ise endişelenmeye gerek yoktur, ancak koyu ve çamaşırınızın fazla lekelenmesi ne neden olan akıntı söz konusuysa; en kısa süre içerisinde uzman bir hekime görünmenizde fayda vardır.

Vajinal akıntıyı önlemenin yolları nelerdir?

• Tampon kullanıyorsanız sık sık değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

• Vajinanın içini yıkamamalısınız.

• Tuvalet kağıdı ve sabun da dahil olmak üzere kişisel bakım ve kadınlara özgü hijyen ürünlerinde kokusuz ürünleri seçmelisiniz.

• Günlük ped, aşırı salgıyı emeceğinden faydalı olabilir fakat, genital bölgeyi daha nemli hale getirdiğinden akıntının artmasına yol açabilmektedir. Mümkünse pamuklu, yıkanabilen bez kullanmalısınız.

• Gerek dışkılamadan gerekse idrarınızı yaptıktan sonra genital bölgeyi önden arkaya doğru silmelisiniz.

• Duş aldıktan ya da yüzdükten sonra genital bölgenizi iyice kurulamalısınız.

• Nefes alan kumaştan yapılmış iç çamaşırı tercih etmelisiniz.

• Enfeksiyon riskini arttıran dar pantolonlar ya da naylon külotlu çoraplar akıntınızın artmasına sebep olabileceği için tercih etmemelisiniz.

• Sağlıklı bir beslenme programı uygulamalı ve mantar enfeksiyonu riskini arttıran şeker tüketiminden uzak durmalısınız.

• Bol su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Vajinada oluşan kötü koku nasıl geçer?

Vajinada oluşan kötü kokunun geçmesi için öncelikle temizliğe dikkat edilmelidir. Vajinanın hava alması ve kuru tutulması gerekmektedir. Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı, sentetik çamaşırlar giyilmelelidir. Pamuklu iç çamaşırı ve kıyafetler, cildin hava almasını sağlamakta ve bu sayede vajinada kötü kokulu akıntıyı önlemektedir.

Bazı kişiler vajinadaki kötü kokuyu bastırmak amacıyla deodorant gibi kozmetik ürünler kullanmaktadır. Vajinaya deodorant sıkmak çok yanlıştır ve alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.