Doğum Planı

Doğum planı nedir… İhtiyacın var mı? Kısa cevap: EVET.

Doğum planı tam da kulağa geldiği gibidir. Doğum, doğum sonrası bakım ve yenidoğan bakımı ile ilgili ayrıntıları içeren bir belgedir. Epidural isteyip istemediğiniz, doğum sırasında odada kimi istediğiniz ve bebeğin göbek bağını kimin keseceği gibi ayrıntıları içerebilir.

Doğum, doğum sonrası bakım ve yenidoğan bakımı söz konusu olduğunda alınması gereken çok fazla karar vardır. Anın sıcaklığında, iki seçenek arasında karar vermek zor olabilir. Bu yüzden bu kararları almak ve bunları sağlık hizmetini alacağınız kişilerle önceden paylaşmak önemlidir. Böylece hemşireleriniz ve doktorunuz doğumun nasıl olmasını istediğinizi bilir.

Doğum sırasında ayağa kalkmak mı yoksa uzanmak mı, ağrı kesici veya doğumdan hemen sonra ten tene temas etme isteğiniz gibi ayrıntıları eklemek önemlidir.

Doğum planınızı yazdıktan sonra, doğum öncesi randevu sırasında bir kopyasını doktorunuzla paylaşmak ve birlikte gözden geçirmeniz daha doğru olacaktır. Hastane veya güvenlik kuralları nedeniyle yapamadıkları bazı şeyler olduğunu söyleyebilirler – bunları önceden bilmek önemlidir!

Doğum planınızı doktorunuzla paylaşırken, doğumun istediğiniz gibi geçmesi için ellerinden geleni yapacaklarına güvenin, ancak nihai amaç sağlıklı bir anne ve bebektir ve oraya ulaşmak için ne gerekiyorsa yaparlar. Bu planınıza aykırı bir şey yapmak anlamına gelse bile.

Doğum planı yapsanız bile, unutmayın ki bu sadece bir plan! Bu bir sözleşme değil. En önemli şey doğum planınıza harfiyen uyulması değil, sizin ve bebeğinizin doğumdan sağlıklı çıkmanızdır. Burası, doktorunuza ve ekibine güvenmenin, doğum planınızı doğum sırasında ortaya çıkan ihtiyaçlarla ve sonrasında ortaya çıkan her şeyle dengeleyeceklerini bilmenin önemli olduğu yerdir.