doğum fotoğrafçısı

Doğum Fotoğrafçısı

doğum fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık alanında yeni sayılabilecek “doğum fotoğrafçılığı” birkaç değişik aşamadan oluşan ve tamamen ustalaşmış bir yaklaşımla hayata geçirilebilecek yeni bir branştır. Hamileliğin ilk evrelerden başlayıp ailenin yaşamış olduğu heyecana kadar bütün detaylar uzun süreli bir çalışmanın ürünü ortaya çıkar. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan çoğu ayrıntı göz önünde bulundurularak bir doğum hikâyesi kare kare hazırlanır. Doğum fotoğrafçısı çoğu hususta duyarlı olmalıdır.

Örneğin; başta anne olmak üstü aile mahremiyetine, doğumu anı ve bebeğin ilk anları görüntülenirken hijyen şartlarına itina yayınlayan ustalaşmış bir şahıs tarafınca bu hikayesi oluşturulabilir. Bu ve benzer mevzularda titiz ve işini ustalaşmış olarak yapan bir doğum fotoğrafçısı sırayla aşağıdaki adımları izleyerek hikâyesini oluşturur. İlk olarak annenin hamilelik fotoğrafları arşivde yerini alır.

Hamilelik Sırasında Yaşanan Mutluluk
Hamilelik esnasında yaşanmış olan saadet ve kaygı gibi bütün takip eden detaylar bu karelerde yerini alır. Bir sonraki kademe ise doğum anıdır; annenin doğuma hazırlanmasından, bebeğin doğuşuna, göbek bağının kesilmesinden anne ile ilk buluşmasına kadar bütün detaylar fotoğraflanır. Doğum fotoğrafçılığının en hoş ve coşku verici yanı doğum anlarının görüntülendiği dakikalardır.

Elbette bu anların kayda katılması ve doğum alanında bulunmak için fotoğrafçının daha önceden hekim izni almış olması gerekmektedir. Bir sonraki aşamada ise bebeğin yıkanması ve ölçülerinin alınıp anne ile buluşmaya hazır hale getirilmiş olduğu anlamış olur doğum fotoğrafçısı tarafınca görüntülenir. Ardından bebek aile bireyleri ile tanışma aşamasına geçer; anne, baba ve öteki aile bireyleri ile bebeğin ilk görüntüleri fotoğraflanır.

Telaşlı dakikalardan sevinçli anlara geçiş adım adım izlenir. Anne kucağındaki ilk poz ve baba ile olan ilk randevu en hususi anlardan biridir. Doğum fotoğrafçısı bir ailenin en sevinçli anlarını bilgileri ile izler ve derli toplu bir kurgu durumunda aileye sunar. Bu aşamada annenin ya da öteki aile fertlerinin tanık olamadığı çoğu an ölümsüzleştirilmiş olur.

Dünyanın çoğu yerinde olabildiğince yaygın olan doğum fotoğrafçılığı ülkemizde de bir meslek haline geldi. Hamilelikten bebeğin aile ile ilk buluşmasına kadar devam eden uzun süreli ve ustalaşmış bir çabalama gerektiren bu meslek en hususi anılara uzman bir bakış olarak nitelendirilebilir.