Bebeğim Seks Sırasında Partnerimi Hissediyor Mu?

Hormonlar sebebiyle hamile kadınlar kendilerini daha seksi hissedebilir. Bazıları ise seksten tamamen soğuyabilir. Ancak 9 aylık bir dönem düşünüldüğünde cinsel birliktelikten tamamen uzak durmak, çoğu zaman mümkün ve gerekli değildir. Korkularınız yersiz! Cinsel ilişki bebeğinizi rahatsız etmez veya suyunuzun bulunduğu kesenin yırtılmasına neden olmaz. Amniyotik kese ve rahim kasları bebeğinizin hissetmesine engel olur. Ancak orgazm sonrasında bebeğin de kan basıncının artmasıyla daha hareketli hale geldiğini fark edebilirsiniz.

Seks esnasında bebek, hareketleri hisseder mi?

Kesinlikle hayır. Etrafındaki kese bebeğinizi bir yastık gibi korur ve darbelerden etkilenmesini önler.

Seks düşüğe neden olabilir mi?

Düşük geçmişiniz yoksa veya kanama söz konusu değilse ve doktorunuz izin veriyorsa hamilelikte seks güvenlidir.

Seks esnasında eşinizin cinsel organı bebeğe ulaşabilir mi?

Kesinlikle mümkün değil! Rahminiz bir duvar gibi bebeğinizi korumaktadır. Anatomik olarak eşinizin cinsel organının bebeğe ulaşması söz konusu değildir.

Seks, bebeğin enfeksiyon kapmasına neden olur mu?

Rahimdeki mukus bakterilerin bebeğe ulaşmasını önler. Yani hamilelik boyunca bebeğiniz enfeksiyonlara karşı korunmaktadır. Ancak HIV gibi kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlar dolaşım sistemiyle bebeğe ulaşabilmektedir. Bu tür bir rahatsızlığa karşı doktorunuza mutlaka danışın.

Plasenta previa durumunda seks zararlı mı?

Plasenta olması gerekenin haricinde özellikle de rahim ağzına yakın bir yerde duruyorsa, seksten kaçınmanız gerekebilir. Bu tür durumlarda kanama yaşanabileceğinden doktorunuz size seks yasağı getirebilir.

Prezervatif kullanılmalı mı?

Hamilelik sırasında oluşacak herhangi bir enfeksiyon bebeğe de anneye de zarar vereceğinden mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Ancak kayganlaştırmak için herhangi bir krem ya da jel kullanımından kaçınılmalıdır. Bu ürünlerin içeriği bebeğe zarar verebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman yaşanabilir?

Riskli bir gebelik söz konusu değilse, annenin kendini rahat hissettiği her zaman cinsellik yaşanabilir; ancak son 3 ayda dikkatli olunmalıdır. çünkü spermin içerdiği hormonlar ve orgazmın neden olduğu salgılar, rahim ağzının açılmasına neden olabilir.

Hamilelikte cinselliğin faydaları nelerdir?

Anne adayının yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişimler sonucu uyku düzeni bozulabilir. Orgazm sırasında salgılanan hormonlar sayesinde, anne adayı rahat bir uykuya dalabilir ve bu hormonlar doğal ağrı kesicilerdir. Ayrıca keyif verici bir egzersiz yapmış olan anne adayı, rahim kaslarını çalıştırarak daha rahat ve daha az ağrılı bir doğuma hazırlık yapmış olur.

Seks yapmak vücudumuzdaki hastalıklarla savaşan antikorların sayısının artmasına yardımcı olur. Hamilelikte seks yapmak bebeğinizi ve sizi hastalıklara karşı korur. Hem de anne adayı salgılanan hormonlar sayesinde daha sakin ve huzurlu bir ruh hâline bürünür.