Sezaryen Doğum Deyip Geçme

Merhaba 17.03.2020, 40+0’da kızım doğdu…

İlk zamandan beri kan pıhtılaşma iğnesi kullanıyordum, çünkü riskli gebelik grubundaydım. Öncesinde 2 düşüğüm vardı. 37. haftamda detaylı ultrasona yönlendirildim. Boy uzamış, çok şükür temiz çıktı. Doktor, ‘anne-baba uzun boylu olduğundan bazı çocuklarda böyle olur, normal’ dedi. 37. haftada 2.5 cm’lik açılmam vardı. 39. haftaya kadar ise sadece gece sırtıma vuran, ara sıra olan ağrılar oluyordu. Ama bebeğim doğum kanalına girmiş, hazırlanmıştı. Doktorum bu şekilde devam ederse, 40. haftada çok beklemeyelim ve sen normal doğum istediğin için, suni sancı ile doğumun başlamasına yardımcı olalım dedi.

Ve ertesi hafta sabah, hafif, ekmeksiz kahvaltı yapıp saat 6:30’da annemin ve babamın duasını alarak, eşim ve yengemle birlikte hastaneye gittim. İlk olarak kontrollerden sonra Nst’ye alındım.

Hafif ağrılarım çıktı; ama ben hissetmiyordum. Biraz yürüyüş ve bol bol egzersiz yapmamı istediler. Yaptım ama yine sancı yok ve açılma aynı. Sonrasında saat 09:00 gibi suni sancı verildi. Ben de egzersizlere, yürüyüşe devam ettim.

Doktorum, risk gördüğü için sezaryen yapmamızı önerdi. “Ben, kendi çocuğum olsa sezaryen isterdim” dedi. Ben de sonrasında eşim ile görüştüm. Sezaryen için bana moral vermesini istedim. O da her zaman olduğu gibi beni hiç yalnız bırakmadı. Sezaryene karar verdikten sonra beni yukarı çıkartıp, suni sancıyı kestiler ve Nst’ye alındım.

Ebe, ‘iyi ki sezaryen istedin’ dedi. Bebeğin kalp atışları yavaşlamıştı ve sonrasında hemen, saat 11:10’da sezaryene alındım. Genel anestezi verildi ve saat 11:26’da kızım doğdu. 15 dakika benimle ilgilenilmiş ve sonrasında odama çıkartılmıştım. 

İlk bebeğimiz olduğu için cinsiyeti sürpriz olsun istemiştik. Yukarı çıkartılırken ameliyathane önünde yarı uyanık halde eşimi gördüm. Hayali hep kız bebekti. Sevinçle, ‘kızımız oldu! kızımız oldu!’, demesi beni çok mutlu etti. 1 saat kadar sonra kendime geldim ve bebişimin kokusunu aldım. Dünyalar benim oldu… Çok şükür doğum sağlıklı geçti ve korkulacak gibi değildi. İlk 2 gün emzirdim ama; yeterli olmadığı için arada hastane mama takviyesi yaptı. 3 gün sonra ise hiçbir sorun yoktu…. Size tavsiyem hamileliğinizde, doğumun da bebeğin de hayırlısı, sağlıklısı diyin. İyi ki sezaryen var. Normal doğum bizi anne yapmıyor! Bebeğinin sağlığını düşünmek yapıyor. Herkesin Allah gönlüne göre versin…. 

Özlem_K