Gününü Güzelleştirmek İçin Yapacağın 5 Şey

Hiç şüphesiz bazen kendinizi yorgun ve bir o kadar da keyifsiz hissettiğiniz günler olmuştur. Böyle zamanlarda gün boyu yataktan ya da evden çıkmak oldukça zorlaşır. Çünkü ne ruhunuz ne de bedeniniz için gerekli enerji yoktur. Bu gibi durumlardan kurtulmak için ise zamanı etkili kullanmak gerekir. Peki zamanı güzel değerlendirmeyi kim istemez ki? Muhtemelen her insanın yapmayı en çok istediği ama bir türlü nereden başlayacağını bilmediği bir durumdur bu. Aslında bakarsanız oldukça basit etkinliklerle daha verimli ve kendinizi daha iyi hissetmek çok kolay. Gelin buna hep birlikte bir çözüm bulalım. Ne dersiniz? Öncelikle yapmamız gereken ilk şey, harekete geçmek. Hiç şüphesiz her şeyin başlangıç noktası harekettir. İşte şimdi harekete geçmenin tam zamanı. Bunun için size güzel tavsiyelerimiz var.

  1. Erken uyanın. Çünkü sizin de bildiğiniz üzere erken kalkan erken yol alır. Atalarımız boşuna söylememiş olsa gerek. Doğru saat dilimlerinde uyumak oldukça sağlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır. Bunun için ise muhakkak erken vakitlerde uyumak gerekir. Bu sayede de daha kolay bir şekilde erken saatlerde uyanabilirsiniz. Böylece günün geri kalanı için size ve sevdiklerinize kocaman bir vakit kalır. Gününüzü iyi geçirmek için ilk adımı, bu sayede atabilirsiniz.
  2.  Egzersiz ve meditasyon. Uyandıktan sonra yapacağınız kısa egzersiz ve meditasyonlar, aslında siz farkında olmasanız da bedeninizin gevşemesine ve ruhunuzun rahatlamasına yardımcı olur. Böylece dingin bir ruhla enerjinizi toplayabilirsiniz. Bir de bu egzersizleri, düzenli ve sistemli olarak yaptığınızı düşünün. O zaman tadından yenmez.
  3. Müzik. Gün içinde dinleyeceğiz müzikler, eğlenceli bir vakit geçirmenize katkı sağlar. Dinlemeyi en çok sevdiğiniz şarkılar, sizi daha motive edecektir. Bu sayede zihninizi boşaltabilirsiniz. Unutmayın slow müziklerden ziyade biraz hareketli müzikler daha etkili olacaktır.
  4. Bir planınız olsun. Gelelim en önemli kısma. Emin olun yapacağınız basit bir plan ile gününüz daha da güzelleşecektir. Böylece hem daha verimli hem de daha enerjik olabilirsiniz. Okunacak bir kitap, yapılacak bir iş ya da ziyaret edilecek bir yer. Aklınıza ne gelirse. O gün yapmayı istediğiniz her şeyin listesini tutabilirsiniz. Bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
  5. Küçük bir iyilik. Evet yanlış duymadınız. Yapacağınız küçük bir iyilik, gününüzün güzelleşmesinde ve kendinizi rahatlamış hissetmenizde ne kadar faydalı olacağını tahmin bile edemezsiniz. Sokaktaki bir kediyi sevmek ya da bir köpeğe mama vermek, bahçenizdeki bir çiçeği sulamak veya bir çocuğa armağan edeceğiniz küçük bir hediye. Her ne olursa olsun, emin olun ruhunuza dokunacaktır. Bu güzel dokunuş ise günün tamamına yansıyacaktır. Gününüzü güzel tamamlamak için size son bir tavsiye, kendinizi ihmal etmeyin. Güzel bir günü, güzel bir kapanışla yapmaya ne dersiniz? Bu kapanış ise tamamen size özel olacak. Canınızın çektiği bir yiyecek ya da bir konser ile kendinize de bir kıyak yapmayı unutmayın. Gördüğünüz gibi bir günün güzel geçmesi, hiç de zor değil. Tüm bu basit ve bir o kadar da kolay yöntemler hem kendinize hem de çevrenize olumlu geri dönüşler yaratmaya yetecektir.

Kübra Aktürk