Pratik Yüz Tonikleri

Yaz-kış fark etmeksizin herkes cildinin ışıl ışıl parlamasını ister öyle değil mi? Bende bu istekleri karşılayacak mucizevi tariflerle geldim. Cilt tonikleri yüz temizliğinin vazgeçilmez parçasıdır. Günlük hayatta makyaj yapmasak dahi havada bulunan kirli toz parçaları cildimize yerleştiğinden gün sonunda mutlaka yüzümüzü sabun veya yüz yıkama köpüğüyle arındırmamız gerekir. Tonikler de bu malzemelerin erişemediği kalıntıları temizlememizde yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra düzenli tonik kullanımı sonucunda yüzünüzde pürüzsüzlük ve sıkılaşma olacaktır. Fakat ne yazık ki günümüz ekonomisinde her şey oldukça pahalı olduğu için ne sadece adı var diye markalara tonlarca para dökmemize ne de sırf ucuz diye merdiven altı ürünlere para vermemize gerek yok. Evlerimizde günlük yaşantımızda kullandığımız ürünlerle kendi cilt tipimize uygun tonikler hazırlamamız mümkün. Nasıl dediğinizi duyar gibiyim. O zaman sizi daha fazla meraklandırmadan tariflere geçelim.

Elma sirkesi toniği
En bilindik ve her türlü cilt tipine uygun olan bu toniğin ana malzemesi elma sirkesinde asit oranı fazla olduğundan direkt olarak yüze uygulanması sakıncalıdır. Bu yüzden toniğimizin içerisine 1 su bardağı su, 9-10 damla limon suyu ve uçucu yağların yanına ek olarak 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklememiz yeterli olacaktır. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra günde en fazla 2 kez kullanmanız önerilmektedir.

Gül suyu toniği
Yine en bilindik tonik malzemesi olan gül suyunun cildi temizlemesinin yanı sıra ciltte koruyucu bariyer oluşturduğu da söylenmektedir. %100 doğal gül suyunu tek başına da tonik olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yarım su bardağı su, yarım su bardağı doğal gül suyu ve 7-8 damla gül yağını karıştırarak da kendi toniğinizi oluşturabilirsiniz.

Kekik toniği
Akne ve sivilce problemi olan cilt tipleri için vazgeçilmez olacak bu tonikte etkili sonuç almak istiyorsanız dağ (yaban) kekiği kullanmanız önerilmektedir. İlk olarak 1 tatlı kaşığı dağ (yaban) kekiğini 1 su bardağı suda kaynatmanız gerekmektedir. Daha sonra bu suyun içerisine 1 tatlı kaşığı güvercin ağacı otu ve 3 damla çay ağacı yağı eklenmektedir. Ve toniğimiz hazır. Düzenli kullanımda akne ve sivilce problemlerine iyi geldiğini siz de göreceksiniz.

Aloe Veralı tonik
Aloe Vera, alerjisi olmayan herkesin kullanması gereken mucizevi bir bitkidir. Hele ki cildiniz inatçı ve aşırıya kaçan bir cilt ise Aloe Vera kurtarıcınız olacaktır. Bu bitkiyle oluşturulan toniğin yapımında 1 su bardağı su, 1 yemek kaşığı Aloe Vera jeli ve cilt tipine bağlı olarak kuru ciltler için badem yağı veya Hindistan cevizi yağı, yağlı ciltler için limon suyu veya çay ağacı yağı, hassas ciltler için ise papatya suyu veya gül suyu kullanılmaktadır. Evinizde yetiştirmiş olduğunuz Aloe Veradan kullanmak isterseniz bir büyük yapraktan çıkan jeli kullanmanız yeterli olacaktır.

Uyarı
Yaptığınız tonikleri kullanmadan önce bulunduğu kapta iyice karıştığına emin olun ve uygulamasını %100 pamuklu bir bezle veya organik pamukla gerçekleştirin. Aynı zamanda tonikleri kısa vadeli olacak şekilde hazırlayıp taze kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Toniklerinizi cildinizin ufak bir bölgesinde deneyerek, kullanmaya başlayabilirsiniz. Tonik tarifleri günde 2 kere kullanılmak üzere 5 gün yetecek şekilde verilmiştir.
Simge Gezen