Evlilikte Mutlu Olmanın Sırları

İki insanın bir arada yaşaması için gerekli olan tek şey sevgi ya da saygı değil tabi ki. Mutlu ve huzurlu bir birliktelik her iki taraf içinde oldukça önemli. Peki mutlu bir evliliğin sırrı ne? Hadi gel birlikte biraz konuşalım.

Mutlu bir evlilikte karşılıklı sevgi, saygı ve fedakârlık en önemli noktalar biliyorsun ki. Ama dikkat etmen gereken bazı noktalar mevcut. Her şeyden önce ben değil, biz kavramını benimsemek gerekiyor. Alınan kararlar, yapılan eylemler tek bir kişiyi değil iki kişiyi etkiliyor, bu bilinçle hareket etmen aranızda oluşabilecek sorunları önleyebilir. Ayrıca olaylara bir de karşı taraftan bakmak yani empati kurmak aradaki olası gerginlikleri önleyebilir. Şimdi birkaç maddeyle mutluluğu açığa çıkaralım.

Karşılaştığınız küçük ya da büyük sorunlarda tek taraflı bir çaba olmaması gerekiyor. Yaşanan her şeyde iki tarafta mücadele etmeli, birbirini anlamaya çalışmalıdır. Sorunlar bu şekilde çözüldüğünde sende eşinde yorulmaz ve birbirinize daha çok anlayış gösterebilirsiniz.
Birbirinize karşı yaptığınız hatalarda bu hataları kabullenmek, özür dileyebilmek oldukça önemlidir. Aksi durum söz konusu olduğunda anlayışsızlıklarla birlikte kavga yüzünü gösterecektir ve işler daha da düzeltilemez bir noktaya ulaşacaktır. Kısacası anlayışlı olmak her sorunu çözüme kavuşturabilir.

Tartışmalar olabilir, kavgalar olabilir. Bu esnada yapılacak bir diğer şey susmaktır. Evet haklıyken susmak pek tahammül edilebilecek gibi değil ama her iki tarafında alev püskürttüğü bir tartışma da kalplerin kırılmaması pek mümkün değil senin de tahmin ettiğin üzere… Bu yüzden birbirinizi daha çok kırmamak için susman gereken yeri bilmeli ve sakinliğini korumalısın.

İlk gün ne demiştiniz? İyi günde kötü günde daima birlikte… Bunu sırf laf olsun diye söylememek gerekiyor. Yaşanılan bir sorunda insan en büyük destekçisi olarak yanında eşini görmek istiyor. Bu desteği göremeyince yaşanacak yalnızlık duygusu hiç güzel hissettirmeyecektir. Aynı şey iyi günler içinde geçerlidir. Bir başarı, mutlu eden bir haberde yine eşle paylaşılmak ve böylelikle o güzel duygular birlikte yaşanmak istenecektir. Unutma üzgünlük paylaştıkça azalırken, mutluluk paylaştıkça çoğalacaktır.

Tabi ki evlilikteki mutluluk sadece ikiniz aranızdaki olgulardan değil çevredeki olgulardan da etkileniyor. Bildiğin ya da yaşadığın bir durumdan bahsediyorum, evet aileler. Aileler evliliklere çok fazla karışır. Burada yapılması gereken ailelere karşı gelmektir. Artık sen ve eşin bir aile oldunuz ve bu sizin tatlı, küçük çekirdek aileniz. Diğer insanların buna karışmasının doğru olmadığını onlara uygun bir dille ifade etmelisiniz. Küçük çekirdek ailenize saygı duyulmasını istediğinizi söylemen bile yeterli olabilir.

Cinselliğin öneminden de ufacık bahsetmek gerekirse, cinselliğin olmadığı bir evlilikte mutlu olmak da zorlaşacaktır. Birbirinizin isteklerine özen göstermeli ve aranızdaki ateşi daima canlı tutmalısınız.

Senin de gördüğün üzere evlilikte mutluluk sanıldığı gibi zor değil. Sen ve eşin en yakın iki arkadaşsınız. Birbirini dinleyen, anlayan, birbirine saygı gösteren, iki yakın arkadaş. Birbirini her şartta ve koşulda çok seven iki arkadaş. Birbiriyle ilgilenen, küçük sürprizlerle mutlu eden iki yakın arkadaş.

Hep bir arada ve mutlu olun.

Hazal Şahin