Yenidoğanın Portresi

İlk kez bebek sahibi olan anne-babaların çoğu, doğumla gelen bu neşe kaynağının görünümüne pek hazırlıklı değildir. Heyecanlı arkadaşların ve akrabaların sevinç çığlıklarına rağmen çoğu yenidoğan aslında hiç de şirin değildir. Tipik olarak yenidoğanın kafası vücudundan çok daha büyüktür (toplam vücut uzunluğunun dörtte biri kadar), bacakları tavuk bacağı gibi cılızdır ve sezaryenle doğmamışsa yüz ifadesi harap görünümdedir.

Yenidoğanın saçları seyrek veya tam olabilir, kafasına yapışık veya son zamanların punk modasına uygun şekilde dimdik durabilir. Saçlar zayıf olduğunda kafa derisindeki damarlar göze çarpabilir ve kafanın tepesindeki bıngıldakta veya yumuşak yerlerde nabız belirgin biçimde görülebilir.

Yenidoğanın gözleri iç taraflarındaki katlanmalar, doğum sırasındaki şişkinlik ve enfeksiyonu önleyici göz damlaları kullanılması sebebiyle şaşı gibi görünebilir. Doğum anındaki basınç nedeniyle kanlı da olabilir. Burun basık, çene asimetrik veya annenin pelvisinden çıkarken sıkıştığı için basık görünebilir. Çok sert bastırılmışsa bebeğin kafası külah giymiş gibi belli bir noktaya doğru uzayabilir. Bundan başka, saçlı kafa derisinde çürük veya sefalohematom oluşabilir. Bu tip, doğumdan kaynaklanan etkilerin çoğu birkaç gün veya haftada geçer.

Yenidoğanın derisi ince olduğundan altında bulunan kan damarlarından dolayı açık pembe renkte (zenci bebeklerde bile) görünür. Bebeğin derisi amniyotik sıvı içinde bulunduğu sırada deriyi kaplayan ve fötal deriyi koruyan peynirimsi tabakanın kalıntılarıyla kaplıdır; bununla beraber bebeğin doğumu deciktikçe bu tabaka incelmeye başlar. Birçok bebekte ve özellikle de vaktinden önce doğanlarda lanugo denen, bebeğin omuzlarında, sırtında, alnında ve yanaklarında bulunan ve doğumdan sonraki birkaç hafta içinde kaybolan bir tüy tabakası vardır. Doğumdan hemen önce hem kız hem de oğlan bebeklerde plasentadan dişilik hormonları salındığı için göğüslerin ve/veya cinsel organların büyüdüğü dikkati çeker. Hatta göğüslerden süt geldiği ve kız bebeklerde vajinal akıntı (bazen kanlı) olduğu da görülebilir.

Yenidoğandaki bu özellikler ileriki haftalarda ortadan kaybolmaya başlar ve sonra, bebeğiniz tablolardaki kadar güzelleşir.